Камеральна перевірка: особливості оскарження

Будь-яка перевірка контролюючого органу часто може викликати проблеми та запитання, особливо це стосується податкових перевірок. Чинним Податковим кодексом України передбачено три основні види податкових перевірок: камеральна, документальна та фактична.

В даному матеріалі звернемо увагу саме на камеральну податкову перевірку, її особливості, що інспектори не мають права перевіряти в таких випадках, та як можна оскаржити камеральну перевірку і її наслідки.

Отож, камеральною є перевірка, що проводиться без виїзду до платника податків виключно на підставі даних податкової звітності, а також даних електронних систем адміністрування різних податків.

Відповідно і предметом такої перевірки згідно ПК України може бути дотримання платником податків строків та порядку подачі податкової звітності, реєстрації податкових накладних, акцизних накладних, виправлення помилок у вказаних документах та дотримання строків оплати податків. Перевірка вказаних показників здійснюється виключно на підставі даних з відповідних інформаційних баз.

Однак часто податкові органи не звертають уваги на предмет перевірки, встановлений законом, а аналізують та перевіряють зовсім інші показники та дані. Зокрема, іноді за результатами камеральної перевірки податкова може донарахувати податкові зобов’язання на підставі визнання певних операцій безтоварними (також на підставі аналізу інформаційних баз). І такі випадки є непоодинокими.

Як бачимо з предмета перевірки, встановленої законодавством, такі дії контролюючого органу є неправомірними. І дуже добре, що позиція судів також на боці платника податків.

Зокрема, в Постанові ВС від 21.01.2021 р. по справі № 813/2519/17 зазначено, що при проведенні камеральної перевірки не можуть перевірятися інші питання, крім перевірки безпосередньо податкової звітності суцільним рядком. Дії по перевірці інших питань, наприклад, порядку визначення складу податкових зобов`язань та повноти їх нарахування, є неправомірними. Відповідно і податкові повідомлення-рішення, винесені за результатами подібної камеральної перевірки є безпідставними та підлягають скасуванню.

При цьому суд наголошує, що виявлення таких даних лише може бути підставою для призначення документальної перевірки.

Податкові повідомлення-рішення, прийняті за результатами камеральної перевірки, підлягають оскарженню в загальному порядку. Якщо у вас виникають проблеми або запитання, радимо звернутися до податкового адвоката.

Звільнення директора ТОВ за власним бажанням

Розглянемо ситуацію як звільнитися директору ТОВ за власним бажанням, якщо з учасниками немає зв’язку або ж вони не роблять нічого для оформлення звільнення. Наскільки це можливо, які дії потрібно вик

Борги за комуналку на час війни не стягуватимуться

В даному матеріалі спробуємо розібрати питання оплати комуналки на час воєнного стану: чи потрібно платити, чи буде стягуватися заборгованість, що зробила Верховна Рада для вирішення цього питання, як

Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

Які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємця