Отримання спадщини через суд

Звичайна процедура оформлення спадкового майна зводиться до звернення до відповідного нотаріуса, надання йому необхідних документів та отримання свідоцтва про право на спадщину. Однак це вдається не завжди, для чого є багато різних причини.

В даному матеріалі розглянемо поширені випадки, коли отримати успадковане через нотаріуса не вдається і доводиться звертатись до адвоката по спадщині для оформлення спадщини через суд або вирішення в суді певних питань. Мова буде йти не про спадкові спори, а саме про оформлення, коли є проблеми з документами або строками.

Отож, іноді трапляються випадки, коли нотаріус відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадкове майно. Зазвичай це стосується випадків, коли не вистачає певних документів, або вони мають помилки, або ж відсутні реєстрації тощо. В такому випадку необхідно звертатись до суду. Проте потрібно розуміти, які вимоги і в яких випадках потрібно заявляти. При цьому звернення до суду може стосуватись не безпосередньо оформлення спадкових прав, а доведення (встановлення) певних обставин (юридичних фактів).

Оскарження дій нотаріуса

В переважній більшості випадків при відмові нотаріуса доводиться звертатись до суду з вимогою про визнання права власності на спадщину. Однак не завжди відмова нотаріуса є правомірною та відповідає закону.

Вдаватись в причини таких неправомірних дій не будемо, проте не можна заперечити, що вони трапляються. За таких обставин визнавати право через суд не найкраща ідея. Звісно суд може не звернути увагу на обґрунтування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії і задовольнити подібні позовні вимоги. Проте з точки зору закону – це помилково. І в багатьох випадках суди відмовляють в задоволенні таких позовів, особливо на стадії апеляції або касації. Причиною для цього є те, що визнання права власності через суд допускається, якщо відсутні інші можливості це право довести та встановити.

Оскільки першочергово спадщина оформлюється саме нотаріусом, а ним було допущено порушення, то існує шлях по оскарженню постанови нотаріуса і відповідно звернення з вимогою про встановлення права передчасне.

Саме тому важливо перед зверненням до суду проаналізувати нотаріальні дії та документи – чи дійсно правомірно було відмовлено в оформленні спадщини чи потрібно оскаржити такі дії.

У випадку оскарження дій нотаріуса предметом позову буде скасування постанови про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину та зобов’язання видати таке свідоцтво. Відповідачем буде сам нотаріус, а звертатись необхідно до відповідного суду загальної юрисдикції.

Визнання права власності на спадкове майно

Якщо відмова нотаріуса була обумовлена недостатністю певних документів на спадкове майно, їх втратою, відсутністю реєстрації тощо, то вірним шляхом вирішення проблеми є визнання права власності через суд.

В такому випадку нотаріус уже не буде відповідачем по такому позову. Допомогти у визначенні вірного відповідача, а відповідно і суду, повинен спадковий адвокат. Наприклад, при спадкуванні нерухомого майна, якщо інші спадкоємці відсутні, відповідачем буде відповідний орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням спадкового майна.

В кожному конкретному випадку необхідно вірно встановити відповідача по справі та можливість залучення третіх осіб.

Встановлення родинних відносин

Ще однією причиною відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину є відсутність документів, які доводять родинні зв’язки спадкоємця з померлим. Це трапляється при спадкуванні за законом. Таких випадків також досить багато.

Іноді документи були втрачені, а реєстраційні записи в ЗАГСі знайти не вдалось, або записи мають помилки. В деяких випадках родичі могли змінювати прізвища, проте підтверджуючих документів немає, а записи не знайшлись.

В таких ситуаціях визнавати право власності через суд також невірний варіант. До суду необхідно звернутись відповідно до Цивільного процесуального кодексу України в порядку окремого провадження з вимогою про встановлення юридичного факту родинних відносин. Нотаріус може бути долучений до справи в якості заінтересованої особи.

Після прийняття рішення про встановлення факту спорідненості дане рішення подається до нотаріуса, який і оформляє спадкове майно з видачою відповідного документа.

Встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем

Встановлення факту спільного проживання також відбувається в порядку окремого провадження за ЦПК. Такі дії потребуються, якщо спадкоємець мав інше зареєстроване місце проживання, проте фактично на час смерті проживав разом зі спадкодавцем.

Часто до таких дій вдаються при пропущенні строків на подачу заяви або в інших випадках. Це необхідно, адже відповідно до закону, якщо спадкоємець на час смерті проживав разом зі спадкодавцем, то він вважається таким, що прийняв спадщину, і подавати окремо заяву до нотаріуса не потрібно.

Якщо це пов’язано зі спором на спадкове майно, то така вимога може бути заявлена і в позовному провадженні, як частина вимог за позовом.

В будь-якому випадку звернення до суду повинен готувати та супроводжувати кваліфікований юрист зі спадщини, який проконсультує та допоможе в кожній конкретній ситуації.

Аліменти з нерідного батька

В даному матеріалі детально розглянемо питання стягнення аліментів з батька, який не записаний в актовому записі або виключений з нього. Хто саме зобов’язаний сплачувати аліменти, та за яких умов це з

Зміна розміру аліментів

В даному матеріалі хочемо звернути увагу, що розмір аліментів, який був встановлений, в подальшому можна змінити. Про те, як це зробити, хто має право вимоги і в яких випадках суму утримання може бути

Оновлення відомостей про бенефіціарів

Зараз розглянемо що саме потрібно зробити для підтвердження (оновлення) відомостей про бенефіціарів. Кого це стосується? Та що конкретно потрібно зробити і в які строки.