Пеня за прострочення сплати аліментів

Несплата аліментів тягне за собою багато неприємностей. З урахуванням змін до законодавства, які були внесені протягом останніх років, на боржника може чекати ряд зайвих проблем, зокрема, арешти рахунків, майна, заборона виїзду за кордон, заборона полювання, управління автомобілем та інші. Злісні неплатники можуть бути притягнуті також до адміністративної та навіть кримінальної відповідальності.

В даному матеріалі ми розглянемо таке питання, як фінансова відповідальність за порушення строків сплати аліментів у вигляді пені. Який її розмір, як потрібно обчислювати та що потрібно зробити для її стягнення.

Відповідно до статті 196 Сімейного кодексу України при виникненні заборгованості зі сплати аліментів, стягувач має право додатково отримати з боржника пеню в розмірі одного відсотка суми заборгованості за кожен день прострочення.

Однак максимальний розмір неустойки не може перевищувати суми заборгованості.

Порядок розрахунку пені законодавством чітко не визначений, а тому в даному випадку потрібно керуватися практикою Верховного Суду з даного питання. Варто зазначити, що вона періодично зазнавала змін. На сьогоднішній день актуальною є правова позиція, викладена в Постанові Великої палати Верховного суду від 03 квітня 2019 року по справі № 333/6020/16-ц.

Відповідно до даної позиції пеня має розраховуватися за кожним місячним платежем окремо, оскільки аліментні зобов’язання мають помісячний характер. А загальна сума неустойки буде становити суму пені за кожним щомісячним платежем, по якому виникла заборгованість.

Пеня за кожен місяць, за який виникла заборгованість, розраховується наступним чином: сума місячного боргу Х кількість днів прострочення Х 1%.

Пеня нараховується до сплати боргу, а якщо борг не сплачений, то до винесення судом рішення про стягнення пені.

Варто зазначити, що стягнення неустойки не відбувається автоматично, для цього потрібно окремо звертатися до суду з відповідним позовом.

Для платників аліментів хочемо наголосити на декількох моментах. Перш за все, сплачуйте аліменти вчасно та в потрібному розмірі. При сплаті обов’язково фіксуйте даний факт та вказуйте призначення платежу. Періодично слідкуйте за виконавчим провадженням, якщо воно відкрито. Подавайте виконавцю документи щодо сплати.

Якщо виникають спори щодо розміру аліментів, який розрахований державним виконавцем, ви маєте право оскаржити відповідний розрахунок.

При отриманні вимоги про стягнення пені потрібно ретельно перевірити розрахунок. Окрім того, відповідно до законодавства боржник має право просити суд зменшити розмір неустойки з урахуванням його сімейного та майнового стану. Для отримання максимально позитивного результату радимо звертатися до сімейного адвоката.

Звільнення директора ТОВ за власним бажанням

Розглянемо ситуацію як звільнитися директору ТОВ за власним бажанням, якщо з учасниками немає зв’язку або ж вони не роблять нічого для оформлення звільнення. Наскільки це можливо, які дії потрібно вик

Борги за комуналку на час війни не стягуватимуться

В даному матеріалі спробуємо розібрати питання оплати комуналки на час воєнного стану: чи потрібно платити, чи буде стягуватися заборгованість, що зробила Верховна Рада для вирішення цього питання, як

Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

Які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємця