Подача заяви на розлучення

Поговоримо більш детально про процедуру розірвання шлюбу, тобто розлучення. Розповімо про те, хто може розлучити, за яких обставин і в якому порядку, а також кому потрібно подавати заяву на розлучення та чи можна це зробити самостійно.

Порядок припинення (розірвання) шлюбу детально регламентований Главою 11 Сімейного кодексу України. При розлученні через суд додатково застосовується Цивільний процесуальний кодекс України в частині підготовки та подачі заяв та здійснення судочинства.

Коли припиняється шлюб

Законом передбачено два випадки припинення шлюбу:

  • смерть одного з подружжя або визнання його померлим у встановленому законом порядку;
  • розірвання шлюбу (розлучення).

Існує також можливість визнання шлюбу недійсним, однак це зовсім інша процедура, яка також має інші правові наслідки, відповідно не варто плутати припинення шлюбу і його недійсність.

Розлучення в органах РАЦСу

Органи РАЦСу за звичайних обставин можуть оформити розлучення виключно за наявності двох обов’язкових умов:

  • відсутність у подружжя спільних дітей;
  • згода обох з подружжя.

За таких обставин обоє подружжя особисто звертаються до РАЦСу за місцем проживання (зареєстрованим) одного з них та подають відповідні заяви. Якщо один із подружжя згоден на розірвання шлюбу, але не може фізично прибути до відповідного органу РАЦСу, він має право написати вказану заяву та завірити її у нотаріуса. Інший з подружжя подає таку завірену заяву разом з особистою.

Також є незвичайні обставини, при яких РАЦС може розірвати шлюб за заявою лише одного з подружжя:

  • визнання іншого з подружжя безвісно відсутнім;
  • визнання іншого з подружжя недієздатним.

За таких обставин шлюб розривається за заявою одного з подружжя, незалежно від наявності дітей.

Розлучення через суд за спільною заявою

Як було зазначено вище, за наявності дітей, розлучення відбувається лише за рішенням суду. Законом передбачена можливість подружжя подати спільну заяву до суду про розірвання шлюбу. Це можливе при наявності згоди чоловіка та дружини припинити шлюб, а також за умови договірного врегулювання питань утримання дітей.

Разом з такою заявою подається нотаріально посвідчений договір, в якому подружжя узгоджує питання з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні дітей братиме інший з батьків, а також умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

Також в такому випадку можна подавати договір про поділ спільної сумісної власності.

На практиці подібні спільні заяви практикуються рідко. Це зумовлено конфліктністю самої процедури розлучення, відсутності згоди на мирне врегулювання спору. Навіть при досягненні згоди з багатьох питань, подача позову про розлучення зазвичай є більш вигідною з фінансової точки зору.

Позовна заява про розлучення

Найбільш поширеним способом розлучення є подача позовної заяви про розірвання шлюбу одним із подружжя та розлучення через суд.

Позовна заява повинна бути складена у відповідності з вимогами процесуального законодавства та подана до відповідного суду. Це вимагає відповідних знань, тому радимо звертатися до професіоналів.

Встановлена також заборона щодо подачі заяви протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини з деякими виключеннями.

Ніхто не може бути примушений до збереження шлюбу, відповідно якщо подальше спільне життя пари і збереження шлюбу суперечить інтересам одного з них, або їхніх дітей, суд постановляє рішення про розірвання шлюбу.

Щодо часу на примирення, який може надаватись судом, можна ознайомитись тут.

В багатьох випадках процедура розлучення супроводжується також розподілом спільного сумісного майна, визначенням місця проживання дитини та стягненням аліментів. В даному випадку потрібно враховувати, що ці процедури можуть бути проведені окремо від безпосередньо самого розірвання шлюбу і не обов’язково всі вимоги поміщати в один судовий процес. Більше того, є практика, коли суди відмовляються розглядати спільно з розлученням вимоги про поділ майна. З точки зору спрощення всіх процедур сімейний адвокат також радить розмежувати ці процеси та проводити їх окремими позовними заявами.

За наявності питань, радимо звертатись до адвоката, який надасть консультацію, допоможе у складенні документів та представить інтереси в суді.

Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

Які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємця

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу