Відповідальність за нетверезе водіння з урахуванням змін 2021

Як ми зазначали в попередньому матеріалі, з 17 березня 2021 року набувають чинності зміни до законодавства у сфері безпеки руху. Вказаними змінами, зокрема, посилюється відповідальність за управління транспортним засобом у стані сп’яніння.

В даному матеріалі розповімо про нововведення щодо відповідальності за нетверезе водіння в 2021 році, а також про особливості відповідальності за 130 статтею КУпАП та чи справді це буде сприяти безпеці на дорогах.

Розмір штрафів за нетверезе водіння

Перш за все — було збільшено розмір відповідальності. За перше порушення (управління ТЗ у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння) встановлено штраф у 17 000 грн. та позбавлення водійських прав на 1 рік.

За повторне порушення протягом року штраф буде становити вже 34 000 грн. з позбавленням прав на 3 роки і можливим оплатним вилученням автомобіля. При цьому замість штрафу також може бути застосований арешт на 10 діб.

Окрім того додано підвищену відповідальність, якщо особа втретє протягом року вчинить подібне правопорушення — 51 000 грн. штрафу з позбавленням водійських прав на 10 років та з конфіскацією авто. Замість штрафу може бути застосовано арешт на 15 діб.

Таким чином, окрім збільшення майнової відповідальності було додано можливість оплатного вилучення автомобіля за друге порушення та його конфіскація при третьому. Також суттєво збільшені строки позбавлення водійських прав. Додано і альтернативу штрафу — арешт. Що саме має застосовуватися буде вирішувати суд.

Щодо конфіскації — то може бути вилучено лише авто, яке є у приватній власності правопорушника. Якщо транспорт є власністю третьої особи, то конфісковуватися не буде.

Відповідальність за управління авто після позбавлення прав

Це одна з найбільших проблем — адже багато хто продовжує їздити за кермом, незважаючи на те, що був позбавлений водійського посвідчення. В тому числі і в нетверезому вигляді. Цього разу законодавець звернув увагу і на цей нюанс.

Було посилено відповідальність за управління авто особою, яка була позбавлена прав керування ТЗ — штраф в розмірі 20400 грн. Якщо ж таке порушення буде вчинено повторно протягом року, то порушнику доведеться сплатити вже 40800 грн. Також буде додатково застосовано позбавлення прав від 5 до 7 років (плюс до вже наявного) та можливе оплатне вилучення автомобіля.

Що зміниться в порядку притягнення до відповідальності

Зазнали змін не лише розмір відповідальності, а і певні моменти в механізмі притягнення до неї порушників.

Перш за все, було збільшено строк, протягом якого особа може бути піддана стягненню. Якщо раніше це було всього 3 місяці, у зв’язку з чим вдавалося уникнути відповідальності завдяки завантаженості наших судів, то тепер цей строк збільшено до 1 року.

Також ліквідували шпарину, яку іноді використовували, зокрема, посадовці — звільнення від відповідальності та передача матеріалів на розгляд трудового колективу або об’єднання громадян. Тепер це не може бути застосовано при порушеннях, передбачених зокрема статтею 130 КУпАП. На нашу думку цей радянський архаїзм необхідно ліквідувати взагалі.

Також є нововведення — якщо особа вчиняє правопорушення, за яке застосовується позбавлення права керування, при цьому будучи раніше позбавленою водійських прав, то в такому випадку строки додаються.

Відмова від проходження обстеження на стан сп’яніння

Важливо пам’ятати, що відповідальність за 130 статтею настає як за перебування в стані сп’яніння, яке відповідним чином підтверджене, так і за відмову від проходження обстеження у встановленому порядку. При тому розмір відповідальності — однаковий.

Разом з тим, суть порушення — різна. Запам’ятайте — якщо ви відмовилися від проходження тестування, то вже немає жодного значення той факт, що ви були тверезі. Багато хто в подібних ситуаціях, якщо підозри поліції необґрунтовані (а це трапляється також часто), навідріз відмовляються від будь-яких обстежень, а потім їдуть до лікаря, роблять це самостійно і потім намагаються довести, що поліція була неправа. Це велика помилка — нікому ваші довідки вже не потрібні.

Склад правопорушення формує тільки ваша відмова, а не стан сп’яніння. І саме за це ви будете відповідати.

Якщо ви не згодні з результатами обстеження на місці, потрібно використовувати інші засоби захисту. Детальніше про порядок обстеження можете почитати в нашому окремому матеріалі.

В будь-якому випадку при спірній ситуації з поліцією радимо звернутися до автоадвоката, адже ціна питання суттєво зросла.

Ще одна особливість статті 130 КУпАП

На думку багатьох водіїв, відповідальність настає лише за перебування за кермом в нетверезому стані. Якщо ж вони вип’ють після зупинки або ж після ДТП, то на це можна спертися і уникнути покарання. Багато хто це робить показово перед правоохоронцями, особливо після аварій.

Змушені визнати, певний час це справді використовували, чим нівелювали будь-які обстеження.

Однак уже давно законодавець усунув цю прогалину. Відповідно до частини четвертої статті 130 до відповідальності можна притягнути за вживання водієм алкоголю, наркотичних засобів, психотропних речовин, тощо, після ДТП за участі такого водія та після зупинки на вимогу поліцейського. Більше того, відповідальність за це навіть суворіша, ніж за перебування в стані сп’яніння до зупинки або ДТП — штраф в розмірі 34 000 грн. та позбавлення прав на 3 роки.

Тому для тих, хто думає так уникнути відповідальності, — не робіть цього, постраждаєте вдвічі більше. Для тих, хто думає вгамувати нерви після аварії, — в жодному разі так не чиніть.

Чи вплине підвищення відповідальності на безпеку на дорогах

Зміни, звичайно, суттєві, як і посилення відповідальності. Звернули увагу навіть на прогалини, які часто унеможливлював притягнути винуватців до відповідальності.

Разом з тим, на нашу думку, законодавець вперто налаштований наповнювати бюджет, але не боротися з проблемою. Це пояснюється дуже просто — вся відповідальність (навіть з урахуванням її посилення) зводиться виключно до майнового покарання — більші штрафи, конфіскація. Оплатне вилучення взагалі не має жодного сенсу, адже ніхто не забороняє купити авто знову.

Фактично є «тариф» і на водіння без прав — 20 тис. вперше і 40 тис. кожен наступний раз, коли зловлять.

Натомість санкція, яка б урівнювала усіх (наприклад, арешт), введена як альтернатива, яку суди навряд чи будуть застосовувати. Та і той — мізерний і нічого не змінить. При тому, що КУпАП дає можливість встановлювати арешт до 6 місяців.

Більше того, при третьому порушенні протягом року є сенс запроваджувати кримінальну відповідальність, а не просто штраф. Вперше — це справді безглуздо і складно. А от при системних порушеннях це необхідно. Однак на це ніхто не зважає, адже важливіше відрапортувати про «боротьбу» за безпеку на дорогах, а не справді працювати в цьому напрямку.

Захист від мобінгу

Розглянемо, що ж означає мобінг та які його ознаки. Яка відповідальність може чекати на порушника? Які гарантії надає закон працівнику, що постраждав від мобінгу? Та як краще захиститися і до кого зве

Розлучення з-за кордону

Досить почастішали запити до сімейного адвоката щодо можливості розлучитися громадянам України, якщо один з них або ж обидва проживають закордоном. Чи можна це зробити без приїзду в Україну? Скільки ч

КВЕДи для єдинщиків

В даному матеріалі розглянемо, які види діяльності заборонені для платників єдиного податку. Як податкова все більше обмежує перелік КВЕДів, які можуть обрати ФОПи на спрощеній системі? Як зареєструва