Визначення батьківства, оспорювання та визнання

Все частіше звертаються клієнти з питаннями, які та чи інакше стосуються визначення батьківства. В даному матеріалі спробуємо розглянути більшість ситуацій, які стосуються зазначення батька у відомостях про народження дитини. Коли достатньо звернення до органів РАЦСу, а коли потрібно йти до суду. Хто повинен сплачувати аліменти. Та як може допомогти сімейний адвокат.

Народження дитини у шлюбі

Найбільш проста і зрозуміла ситуація, коли дитина народжується під час зареєстрованого шлюбу. В такому випадку батьком дитини записується чоловік жінки на підставі Свідоцтва про шлюб. Додатково заяви від батька не потребується.

Така ж ситуація і у випадку, якщо дитина народжується протягом 10 місяців після припинення шлюбу.

Народжена у шлюбі, але від іншого чоловіка

Як зазначено вище, у випадку народження дитини в шлюбі, батьком за замовчуванням записується офіційний чоловік жінки.

Якщо біологічним батьком є інший чоловік, ситуація трішки складніша. Такий чоловік може бути записаний батьком за умови досягнення згоди усіх трьох: подружжя та біологічного батька. В такому випадку подружжя подає до органів РАЦСу спільну заяву про невизнання чоловіка у шлюбі батьком дитини. При цьому біологічний батько має подати заяву про визнання батьківства щодо цієї дитини.

Якщо згоди усіх трьох немає, а відповідно і немає відповідних заяв, то батьком буде записаний офіційний чоловік. Він, а також жінка і біологічний батько (кожен окремо) мають право оспорити батьківство в судовому порядку, про що детальніше буде написано далі.

Народження без шлюбу за заявою обох батьків

Народження дитини не у шлюбі також не потягне формальних проблем, якщо є згода жінки та чоловіка. В такому випадку батько дитини записується за умови подачі ним заяви про визнання батьківства. Така заява має подаватися батьком особисто до відповідного органу РАЦСу.

Якщо особа з певних причин не може особисто прибути, можна скласти таку заяву у нотаріуса в будь-якій частині України або за кордоном. Заяву можна надіслати поштою або передати через представника, однак при наявності нотаріально посвідченої довіреності.

Якщо батько відмовляється від визнання батьківства

Складніша ситуація, коли батько відмовляється визнавати батьківство та/або подати відповідну заяву до органів РАЦСу. За таких обставин батько може бути записаний лише за відповідним рішенням суду.

До отримання такого рішення за відсутності відповідної заяви від чоловіка, відомості про батька записуються за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька вноситься зі слів матері. При цьому робиться відповідна помітка, що запис про батька здійснено у відповідності зі статтею 135 Сімейного кодексу України.

В подальшому це не заважає подати відповідний позов про визнання батьківства до біологічного батька. Здебільшого такі позови супроводжуються також вимогою про стягнення аліментів.

Оспорювання батьківства

Особа, яка була записана батьком дитини має право в судовому порядку оспорити своє батьківство, вимагаючи виключити відомості про нього як про батька з відповідного актового запису про народження.

Право на оспорювання батьківства має чоловік, якщо він записаний батьком на підставі шлюбних відносин або ж на підставі власної заяви.

Батьківство можна оспорити в такому випадку до повноліття дитини. До подібних справ позовна давність не застосовується.

Окрім того, якщо дитина народжена у шлюбі і батьком записаний офіційний чоловік, то мати також має право оспорити батьківство свого чоловіка в судовому порядку. Це можна зробити за умови наявності заяви про визнання батьківства біологічним батьком. Але в такому випадку встановлена позовна давність – рік з дати реєстрації народження дитини.

Визнання батьківства

Як було зазначено вище, вимагати визнання батьківства в судовому порядку може мати дитини, якщо батько відмовляється подати відповідну заяву до органів РАЦСу.

Однак це не єдиний випадок, коли це може бути потрібно. Визнати батьківство може також вимагати і чоловік, який вважає себе батьком дитини. Це можливо, якщо запис про батька дитини здійснений у відповідності до статті 135 СК України, як описано вище.

Окрім того, біологічний батько може подати позов про визнання батьківства і до офіційного чоловіка жінки, який був записаний батьком.

Аліменти

Про питання призначення та стягнення аліментів, якщо батько таким не записаний ми писали в одному з матеріалів.

Головне – аліменти можна стягувати в судовому порядку виключно з особи, яка записана батьком дитини у відповідному актовому записі про народження, незалежно від того, хто є біологічним батьком дитини.

Відповідно, якщо інформація про батька в актовому записі внесена зі слів матері (без заяви батька), то неможливо стягувати аліменти без визнання батьківства. В першу чергу потрібно внести відповідні зміни до актового запису – або за добровільною заявою або за рішенням суду.

Якщо ж батьком дитини записаний офіційний чоловік, який не є біологічним батьком, то аліменти можна стягувати з нього, якщо він не оспорює батьківство.

Факт стягнення аліментів жодним чином не перешкоджає оспорюванню батьківства.

Варто зазначити, що в даному матеріалі ми описуємо загальні та найбільш поширені випадки. Однак в кожній ситуації потрібно розбиратися індивідуально, попередньо проаналізувавши всі моменти. Тому при виникненні необхідності, радимо звернутися до сімейного адвоката за консультацією та допомогою у вирішенні проблеми.

Питання оспорювання та визнання батьківства здебільшого вирішуються в судовому порядку, що потребує часу, знань і зусиль. Приймаючи рішення рухатися в цьому напрямку, будьте готові до труднощів та відповідних витрат.

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу

ПДВ в умовах воєнного стану

Зараз розглянемо основні зміни та деталі нарахування та ведення обліку податку на додану вартість в умовах війни, реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань та нарахування податкового к