Чи завжди дарунок є приватною власністю одного з подружжя?

Як відомо, майно, яке набуте подружжям за час шлюбу, є їхньої спільною сумісною власністю, за деякими виключеннями. Одним з таких виключень є дарунок. Тобто, якщо під час шлюбу один з подружжя отримує певні цінності (квартиру, автомобіль тощо) відповідно до договору дарування, то таке майно не належить до спільного, а вважається приватною власністю того, кому воно було подароване.

Не секрет, що іноді одружені люди вдаються до таких «хитрощів» при купівлі певних цінних речей (нерухомість, авто), як от оформлення договору дарування замість купівлі-продажу. Хоча насправді майно купується і кошти передаються. При згоді продавця, в цьому проблем не виникає. От тільки формально, такий договір дарування є удаваним. Що це означає та які можуть бути наслідки, опишемо на основі нещодавнього рішення Верховного Суду від 08.08.2019 р. по справі № 676/2027/17.

За матеріалами судової справи чоловік та дружина під час спільного проживання придбали квартиру. Однак формально був складений договір дарування на дружину. При цьому продавець надав розписку, в якій зазначив, що він отримав в якості оплати визначену суму коштів.

В подальшому пара розлучилась і чоловік заявив вимогу про визнання договору дарування договором купівлі-продажу та поділу квартири. І суди всіх інстанцій задовольнили його позов.

Причиною цьому є стаття 235 ЦК України, відповідно до якої удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили. У випадку визнання правочину удаваним, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

На підтвердження удаваності договору дарування була надана розписка продавця, де він зазначив, що отримав грошові кошти за квартиру.

Враховуючи це, суд встановив, що дарування насправді не відбулось, а був фактично укладений договір купівлі-продажу. Відповідно і майно, придбане за таким договором, є спільною сумісною власністю подружжя та підлягає поділу. Що фактично і було здійснено за рішенням суду.

Отож, не завжди «подароване» не можна розділити. А для захисту своїх прав радимо звертатись до сімейного адвоката.

Строк подачі відомостей про бенефіціарів продовжать

Можна розраховувати, що строк для подачі інформації про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників таки продовжать. Пропонується це зробити ще на 9 місяців, тобто до 11 липня 2022 року.

Пеня за прострочення сплати аліментів

В даному матеріалі ми розглянемо таке питання, як фінансова відповідальність за порушення строків сплати аліментів у вигляді пені. Який її розмір, як потрібно обчислювати та що потрібно зробити для її

Встановлення опіки над дорослим

В даному матеріалі детально розглянемо ситуацію визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки: куди потрібно звертатися, в якому порядку, хто має право звертатися та які є особливості.