Оподаткування закордонних доходів

Трудова міграція — звичне явище в сучасному глобалізованому світі. Особливо актуальна вона також і в Україні — багато наших співгромадян вирушили закордон в пошуках роботи. В той же час переважна більшість з них не планували назавжди покидати Україну, а тому тут залишаються їхні сім’ї, рідня та житло.

Війна додала ще надзвичайно велику кількість вимушених переселенців. Багато хто також вже знайшов або ж в будь-якому випадку планує знайти роботу в країні перебування. А ще за повідомленнями ЗМІ більшість з наших громадян закордоном планують повернення додому.

В трудових мігрантів часто виникають запитання щодо особливостей оподаткування у випадку отримання доходів в іншій країні. Розуміємо, що більшість воліє не афішувати такі кошти та не сплачувати податки. Разом з тим, досить часто ми отримуємо запити щодо податкових консультацій в розрізі закордонних заробітків.

В даному матеріалі розповімо як оподатковується іноземні доходи: чи потрібно заповнювати та подавати податкові декларації, чи потрібно декларувати дохід, отриманий в іншій країні, що робити з доходами, по яких були сплачені податки закордоном.

Податковий резидент

Для питань оподаткування важливе значення має визначення податкового резиденства — тобто в якій країні платник податків має свою основну реєстрацію в цілях податкового контролю. Насправді — це питання досить специфічне і неоднозначне, тому зазначимо про загальні порядки.

Якщо особа має зареєстроване місце проживання в Україні і є громадянином України, то наша держава сприймає його як свого податкового резидента. Навіть у випадку тривалого проживання в іншій країні (при збереженні «прописки» вдома) податкова сприймає таких осіб саме як своїх податкових резидентів.

Резидент в будь-якому випадку зобов’язаний декларувати свої доходи та сплачувати податки у випадках та порядку, визначеному законодавством.

Декларування іноземних доходів

Іноземні доходи — це термін, який використовується в податковому законодавстві для доходу, отриманого закордоном. Такі доходи підлягають обов’язковому декларуванню, незалежно від того, чи по них були сплачені податки в іншій країні чи ні.

Так, більшість вважають, що коли з їхньої заробітної плати закордоном були задекларовані та сплачені податки (зазвичай це робить роботодавець), то в Україні їх декларувати не потрібно. Однак це хибна думка.

Більше того, саме ця людина є відповідальною в нашій країні за декларування, тобто має самостійно подати відповідну декларацію у встановлені строки.

Для фізичних осіб — це декларація про майновий стан і доходи. Її бланк затверджується Міністерством фінансів та періодично може змінюватися. Актуальний бланк можна знайти в мережі Інтернет. Декларація подається раз в рік до 1 травня. В ній потрібно зазначити доходи, отримані за минулий рік. При цьому варто також підготувати документи, які підтверджують отримані доходи та сплачені податки закордоном.

Часто отримати документи вчасно, тобто до 1 травня, не завжди вдається (строки звітності та сплати податків в різних країнах мають свої особливості). В такому випадку платнику потрібно подати до податкової заяву з проханням перенести кінцевий строк здачі звітності до кінця року. Це застосовується саме щодо іноземних доходів.

Звітність потрібно подавати до податкової інспекції за зареєстрованим місцем проживання в Україні (адресою «прописки»).

Сплата податків по іноземних доходах

При декларуванні іноземні доходи так само обкладаються податком, як і інші. Ставка податку для різних доходів може відрізнятися. В більшості випадків вона становить 18%. Додатково сплачується 1,5% військового збору.

Що ж робити, якщо податки вже були сплачені в іншій країні. В такому випадку наш Податковий кодекс дозволяє зменшити суму податків, які підлягають сплаті в Україні, на суму податків, які були сплачені закордоном. Це можна зробити лише за наявності відповідної міждержавної угоди про уникнення подвійного оподаткування.

Так, лише при наявності такої угоди можна враховувати податки, сплачені в іншій країні. Щодо наявності угоди з конкретної державою, необхідно додатково перевіряти законодавство.

Як це реалізується на практиці. Наприклад, із задекларованого доходу визначили розмір податку в Україні в сумі 5000 грн. При цьому закордоном по цьому доходу вже було сплачено 4000 грн. Відповідно сума податку, яка підлягає сплаті вдома становить 1000 грн. (5000 — 4000).

Ще одним важливим аспектом окрім наявності міждержавної угоди є необхідність отримання підтверджуючого документу про сплату податків. Це може бути лише довідка уповноваженого державного органу (наприклад, як у нас Державна податкова служба), де буде зазначено сума сплачених податків та бази оподаткування (тобто з якої суми та виду доходу було сплачено податок).

Така довідка повинна бути відповідним чином легалізована (консульська легалізація, апостиль). З деякими країнами (наприклад, Польща) додаткова легалізація не потребується — достатньо просто перекладу.

Особливості оподаткування

Необхідно враховувати, що деякі види доходів (дивіденди, доходи підконтрольних компаній, доходи від нерухомості, тощо) мають свої особливості оподаткування та звітності. ЇХ потрібно враховувати для уникнення непорозумінь з контролюючими органами.

Якщо у вас виникають питання щодо таких доходів, радимо звернутися до податкового адвоката, бухгалтера чи аудитора з отриманням консультації та допомогою. Це буде сприяти відсутності зайвих проблем.

РРО на час воєнного стану

Чи дійсно на час воєнного стану підприємцям не потрібно реєструвати та використовувати РРО?

Реєстрація місця проживання по-новому

Які ж нововведення передбачено в сфері реєстрації місця проживання (прописки)? Наскільки буде спрощена процедура реєстрації? Чи зможуть власники виписувати колишніх жильців без суду? Коли це можна буд

Оподаткування закордонних доходів

В даному матеріалі розповімо як оподатковується іноземні доходи: чи потрібно заповнювати та подавати податкові декларації, чи потрібно декларувати дохід, отриманий в іншій країні, що робити з доходами