Особливості приватної власності одного з подружжя

За загальним правилом, майно, набуте подружжям за час шлюбу, є спільної сумісною власністю чоловіка та дружини. Відповідно, користуватись і розпоряджатись ним вони повинні за взаємною згодою, а також мають право на його розподіл.

Однак законом передбачено ряд виключень з цього правила. Також в певних випадках за рішенням суду майно може бути визнане приватною власністю одного з подружжя, або ж, навпаки, спільною власністю.

Перш за все, майно, що набуте до шлюбу, є приватною власністю. Лише за умови його покращення за рахунок спільних коштів, воно може бути визнане спільним відповідно до рішення суду.

Яке ж майно, придбане за час шлюбу, відноситься до приватної власності чоловіка або дружини:

  • майно, отримане в подарунок або успадковане;
  • майно, що було придбане за особисті кошти одного з подружжя;
  • житло, яке було приватизоване;
  • земельна ділянка, яка була приватизована;
  • речі індивідуального користування, в тому числі, коштовності;
  • премії, нагороди за особисті заслуги;
  • компенсації за втрату речей, що були приватною власністю;
  • страхові суми за особистим страхуванням, якщо внески сплачувались з приватних коштів.

Отже, умовно можна визначити декілька основних виключень з презумпції спільності майна подружжя:

  • подарунок або спадщина (за умови відповідного документального оформлення);
  • приватизація;
  • набуття за рахунок особистих приватних коштів;
  • речі індивідуального користування;
  • особисті заслуги.

Якщо в більшості випадків питань щодо приватної власності не виникає, то при придбанні за рахунок особистих коштів можливе виникнення проблем. Зазвичай в такому випадку статус приватної власності необхідно доводити через суд.

В подібній ситуації необхідно навести останню судову практику, яка має велике значення при винесенні тих чи інших судових рішень. І тут, на жаль, є досить неоднозначна позиція Верховного Суду, яка була викладена в Постанові від 17.03.2019 р.

По даній справі було заявлено вимогу про визнання нерухомості особистою приватною власністю, оскільки вона була придбана за кошти, отримані від продажу успадкованої квартири. Тобто, один з подружжя продав майно, яке було успадковане і, відповідно, було особистою приватною власністю, і в цей же день придбав інше майно за ці ж кошти.

Однак судом було відмовлено в позові (це рішення підтверджене Верховним Судом). Вища інстанція, зокрема, зазначила, що та обставина, що спірне майно придбано в один день із продажем нерухомості, яка належала на праві особистої власності, не спростовує презумпцію спільності майна подружжя, оскільки належних доказів, що гроші від продажу належної стороні нерухомості витрачені на придбання спірної, не надано. Окрім того, були зазначені ще деякі нюанси, які посприяли прийняттю вказаного рішення.

Отож, у випадку продажу певного майна, що є приватною власністю, та подальшою купівлею іншого, варто враховувати дану позицію суду. При плануванні подібних операцій наполегливо радимо користуватись консультаціями юриста та його допомогою при складанні документів, аби потім не мати схожих проблем.

Захист від мобінгу

Розглянемо, що ж означає мобінг та які його ознаки. Яка відповідальність може чекати на порушника? Які гарантії надає закон працівнику, що постраждав від мобінгу? Та як краще захиститися і до кого зве

Розлучення з-за кордону

Досить почастішали запити до сімейного адвоката щодо можливості розлучитися громадянам України, якщо один з них або ж обидва проживають закордоном. Чи можна це зробити без приїзду в Україну? Скільки ч

КВЕДи для єдинщиків

В даному матеріалі розглянемо, які види діяльності заборонені для платників єдиного податку. Як податкова все більше обмежує перелік КВЕДів, які можуть обрати ФОПи на спрощеній системі? Як зареєструва