Розлучення: процедура, нюанси, допомога адвоката

Ми досить багато пишемо про розлучення та пов’язані з цим процеси, зважаючи на те, що сімейне право — одна з провідних наших спеціалізацій. В даному матеріалі хочемо в загальних рисах описати що потрібно знати при розлученні, які процедури реалізовувати, в якій послідовності та чи варто звертатися до сімейного адвоката.

Поняття розлучення

Розлучення у вузькому розумінні — це процедура розірвання шлюбу. Детально про це можете почитати в окремому нашому матеріалі. Шлюб розривається або в органах РАЦСу (якщо немає дітей та є згода обох з подружжя), або судом (в інших випадках). Результатом є припинення шлюбних відносин в юридичному значенні.

Однак в широкому розумінні розлучення може включати інші договірні або ж судові процедури, залежно від наявності дітей та майна, а також можливості домовленості між подружжям.

Потрібно розуміти, що факт розірвання шлюбу не припиняє взаємних прав та обов’язків стосовно дітей, а також прав на спільне сумісне майно.

В ширшому значенні поняття розлучення може включати такі процедури:

  • Безпосередньо розірвання шлюбу;
  • Визначення місця проживання дитини;
  • Стягнення аліментів на дитину;
  • Встановлення порядку спілкування з дитиною, того з батьків, хто проживає окремо;
  • Стягнення аліментів на колишнього з подружжя;
  • Поділ майна.

Визначення місця проживання дитини

В більшості випадків батьки самостійно узгоджують, з ким будуть в майбутньому проживати спільні діти. Однак, якщо досягти домовленості з цього питання неможливо, то законом передбачені відповідні механізми врегулювання таких спорів.

В першу чергу можна досягти домовленості при посередництві відповідного органу опіки, який і покликаний вирішувати такі питання. Якщо ж це неможливо, то спір між батьками вирішується в суді.

На жаль, часто подібні справи затягуються на тривалий час. Особливо це стосується судів Києва, які перевантажені справами. Як наслідок, іноді простий спір переростає у справжню війну, в якій страждають в першу чергу діти. В таких ситуаціях, на нашу думку, в першу чергу потрібно враховувати інтереси дитини та намагатися врегулювати спір мирним, цивілізованим шляхом.

Встановлення порядку спілкування з дитиною

Якщо питання про визначення місця проживання дитини вирішено, можуть виникати спори в частині спілкування та виховання дитини тим з батьків, хто проживає окремо. В даному випадку також передбачені механізми визначення графіку спілкування, який затверджують органи опіки.

На жаль, не завжди сторони дотримуються таких графіків, а навпаки — створюють максимальні перешкоди у спілкуванні батьків та дітей. Єдиним шляхом в такому випадку є звернення до суду з вимогою про усунення таких перешкод.

Вимушені визнати, що вітчизняний правовий механізм в подібних питаннях далекий від ідеалу, а тому викликає багато нарікань, спорів та дискусій.

Стягнення аліментів

По даному питанню ми писали неодноразово і багато. Аліменти присуджуються на користь одного з батьків, з ким проживає дитина. Розмір аліментів визначається договором між подружжям, або ж в суді.

Вимоги про стягнення аліментів можна включати до одного позову про розірвання шлюбу, або ж подати окремою заявою. Здебільшого адвокати схиляються до того, щоб робити все окремими заявами. В цьому зацікавлені зазвичай і суди.

Окрім аліментів на дитину, один з подружжя може також заявити вимогу про стягнення аліментів на себе. Детально про це можна прочитати в нашому спеціальному матеріалі.

Поділ майна

Якщо всі попередні механізми застосовуються за умови наявності спільних дітей, то останній стосується наявності спільного сумісного майна.

І в цьому випадку мирне врегулювання трапляється не так часто. Спори про майно можуть виникати як при відсутності дітей, так і в той час, коли діти вже виросли та живуть своїм життям.

Варто зауважити, що факт розлучення ніяк не впливає на правовий статус спільного сумісного майна, якщо таке є. Його поділ можливий, як відразу після розлучення, так і через тривалий час після.

Звісно, також можливе і подальше спільне користування таким майном за домовленістю без поділу.

Вимогу про поділ майна потрібно подавати окремо від розірвання шлюбу. Одночасний розгляд цих питань ускладнений і суди відмовляються це робити.

Поділу підлягає майно, набуте подружжям під час шлюбу. На цю тему також є багато матеріалів на нашому сайті, з якими ви можете ознайомитися.

Допомога сімейного адвоката

Всі зазначені процеси пов’язані з процедурою розлучення, якщо говорити про нього в широкому розумінні. Однак не по всіх питаннях сторони звертаються до суду, часто багато з них вирішуються мирним шляхом без залучення суду, а відповідно і адвоката.

Звичайно, якщо все вирішено мирно, це прекрасно. Однак варто врахувати, що іноді з часом відносини можуть зіпсуватися, а невиконання певних формальностей призведе до втрат.

З практики можемо навести наступні приклади. При розлученні сторони домовилися про аліменти. При цьому було також і відповідне рішення суду. Весь час одна зі сторін справно все сплачувала без дотримання зайвих формальностей. Через декілька років отримувач аліментів звернувся до державного виконавця та зазначив, що аліментів не отримував, платник є злісним боржником. В результаті платник змушений сплатити аліменти фактично повторно, а додатково ще й отримав штрафні санкції та обмеження. Цього можна було уникнути, попередньо звернувшись за консультацією до юриста.

Інший випадок, коли при розлученні сторони поділили нерухомість шляхом складання простої розписки, що один з подружжя немає претензій. Про це вже встигли забути, аж раптом сторона, яка не мала претензій звернулася до суду. В результаті спір виграла, оскільки всі домовленості щодо нерухомості потрібно вчиняти у відповідній формі, а не шляхом простих письмових розписок. Цього також можна було б уникнути, звернувшись до фахівця та підписавши належні документи відразу.

І таких прикладів багато. А тому навіть при мирних домовленостях радимо попередньо отримати консультацію адвоката та оформити все відповідно до законодавства.

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу

ПДВ в умовах воєнного стану

Зараз розглянемо основні зміни та деталі нарахування та ведення обліку податку на додану вартість в умовах війни, реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань та нарахування податкового к