Розрахунок банківською карткою та РРО

Як відомо з початку 2022 року набули чинності зміни до законодавства, які зобов’язують значну частину фізичних осіб – підприємців (в тому числі і платників єдиного податку) використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО), тобто касові апарати.

Раніше такий обов’язок був при досягненні певного обсягу виручки. Тепер же усі, хто отримує готівку, незалежно від обсягу доходу, має встановити та зареєструвати РРО. Такі нововведення були сприйняті дуже негативно більшістю підприємців, адже РРО – це додаткові витрати. Окрім того працювати з ним не так просто і це потребує відповідних знань.

Варто зауважити, що підприємців, які отримують оплату за товари/послуги виключно безготівковими переказами на банківський рахунок така вимога не стосується. Відповідно до нас періодично звертаються із запитаннями, чи можна ФОП використовувати термінал для оплати банківською карткою і чи тягне це за собою обов’язковість використання РРО.

В розумінні Закону про РРО розрахунковою операцією вважається приймання готівки, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо, а при розрахунку банківською карткою - оформлення відповідного розрахункового документа. І відповідно усі, хто здійснює розрахункові операції в готівкою чи безготівково (із застосуванням електронних платіжних засобів тощо) зобов’язаний використовувати РРО.

Тому, нажаль, якщо підприємець має банківський термінал для розрахунку карткою у нього виникає обов’язок зареєструвати та встановити касовий апарат.

В той же час розрахунок карткою можливий в дещо інший спосіб. Так Закон про РРО містить положення, що касовий апарат не обов’язковий при здійсненні розрахунків за послуги виключно із застосуванням систем дистанційного обслуговування чи сервісів переказу коштів. Однак це не стосується оплати за товар, а лише послуги.

Нацбанк з даного питання роз’яснив, що до систем дистанційного обслуговування відносяться, зокрема, Приват24, Ощад24/7 тощо. А до "сервісів переказу коштів", можна віднести сервіси Liqpay, Portmone, iPay, Wayforpay та інші подібні. В той же час податкова з даного питання роз’яснень ще не надавала.

Отже, підприємці, які надають послуги можуть отримати оплачу, наприклад, через Приват 24, і при цьому не виникає необхідності в РРО.

Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

Які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємця

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу