Цивільний шлюб: особливості та підводні камені

Останнім часом досить багато пар не вважають формальний шлюб чимось особливим і сакральним, а тому не витрачають час на зайвий формалізм і проживають в так званому «цивільному шлюбі», тобто фактичною подружньою парою без реєстрації шлюбу. Найбільш популярним в такому випадку є вислів, що «штамп нікого не тримає».

Ми ж не будемо з’ясовувати питання людських почуттів, а звернемо увагу на правові особливості проживання «без штампу». Хоча і сама фраза вже втратила сенс, адже штампи в паспорт про одруження припинили ставити декілька років назад. Розглянемо правове регулювання відносин цивільного подружжя у ситуаціях з майном, дітьми та батьківськими правами, а також зі спадщиною. Чи можуть прирівнюватися права в цивільному шлюбі та офіційному? Коли варто звернутися до сімейного адвоката?

Майно в цивільному шлюбі

Сімейний кодекс України, що набув чинності з 2004 року та прийшов на зміну радянському Кодексу про шлюб та сім’ю, закріпив нову на той час норму, що майно, набуте чоловіком та жінкою в цивільному шлюбі, належить їм на праві спільної сумісної власності. Аналогічно, як і майно, що було набуте в офіційному шлюбі.

Здавалося б, усі питання цим мають бути зняті. Однак не все так просто, як написано в законі. Справа в тому, що факт цивільного шлюбу, тобто проживання однією сім’єю без реєстрації, потрібно підтвердити. Якщо шлюб підтверджується відповідним актовим записом та свідоцтвом про одруження, яке видається органами РАЦСу, то для цивільного подружжя такого документу не існує. Відповідно цей факт потрібно встановлювати виключно в судовому процесі, подаючи відповідні докази. Довести потрібно і факт спільного проживання, і спільного господарства і придбання майна за рахунок спільних коштів та трудових зусиль – так говорить судова практика. А процес доказування цього – дуже непростий. Дещо про це можете почитати в нашому матеріалі.

Потрібно також враховувати, що режим спільного майна в цивільному шлюбі можна використовувати, якщо жоден з пари не зв’язаний формальним одруженням. А такі ситуації також трапляються.

Таким чином, майно в цивільному шлюбі можна також поділити, але процедура ця набагато складніша, ніж у випадку з офіційним шлюбом. Тому порада сімейного адвоката – «штамп» не потрібен до тих пір, поки мова не стосується майна. Якщо ж ви плануєте щось купувати за спільні кошти, краще сходіть попередньо в РАЦС.

Діти в цивільному шлюбі

У випадку народження дітей також є певні особливості та схожості з офіційним одруженням. Головна відмінність полягає в здійсненні запису про народження дитини. Якщо жінка перебуває в шлюбі, то батьком записується її чоловік без необхідності подачі ним заяви. Якщо ж дитина народжується в незареєстрованому шлюбі, то батько може бути записаний виключно за умови подачі ним відповідної заяви про визнання батьківства. В іншому випадку факт батьківства потрібно буде встановлювати в судовому порядку.

Детальніше про це можете почитати в нашому матеріалі щодо батьківства.

Однак після запису про народження, зазначення там обох батьків, їхні права та обов’язки щодо дитини не відрізняються від прав та обов’язків у офіційного подружжя. Обоє батьків несуть обов’язки по вихованню дитини та її утриманню. Незалежно від наявності шлюбу кожен з батьків може звернутися до суду за стягненням аліментів (за умови зазначення батька дитини в записі про народження). Так само обоє мають однакові права по спілкуванню та вихованню. Спори щодо місця проживання дитини та участі в її вихованні вирішуються однаково, незалежно від шлюбу.

Визначальним у відносинах батьків і дитини є не факт реєстрації шлюбу, а факт батьківства, який відповідним чином має бути зафіксований в записі про народження та свідоцтві.

Спадкування в цивільному шлюбі

Отож, у випадку з поділом майна та народженням дітей цивільний шлюб викликає багато проблем, однак має багато спільного з офіційним. Зовсім інша ситуація у випадку спадкування після померлих чоловіка або дружини за відсутності зареєстрованого подружжя.

Справа в тому, що у випадку спадкування за законом (при відсутності заповіту) право на спадщину спадкоємці отримують в порядку черги. До першої черги належить, зокрема, і другий з подружжя. Однак це стосується виключно офіційного шлюбу. Якщо ж мова йде про спільне проживання без реєстрації, то ситуація кардинально інша.

Перш за все, в будь-якому випадку факт спільного проживання без реєстрації шлюбу необхідно також встановлювати через суд. Однак і за наявності відповідного рішення, інший з незареєстрованого подружжя отримує право на спадкування лише в четверту чергу. При цьому потрібно зауважити, що наявність спадкоємців попередніх черг виключає можливість спадкування для спадкоємців наступної черги. Тобто цивільні чоловік або дружина зможуть отримати право на спадкування лише за умови відсутності спадкоємців першої, другої та третьої черг і при отриманні судового рішення щодо встановлення факту спільного проживання.

Теоретично можна розглядати варіант зміни черговості спадкування через суд, усунення від права спадкування, однак всі ці моменти вирішуються в суді при наявності відповідних доказів та є дуже непростою процедурою. Більш детально можна дізнатися у адвоката по спадщині в кожній конкретній ситуації.

Поради сімейного адвоката

Головну пораду ми вже зазначили вище – цивільний шлюб дуже добрий, коли немає майнових питань. Якщо певні майнові питання виникають, що неодмінно відбувається з часом, цивільний шлюб викликає багато мороки для пари та для їх юристів у випадку погіршення відносин. За таких обставин, офіційний шлюб стає дуже важливим при необхідності захисту своїх прав та інтересів. Тут жодні філософські твердження про непринциповість «штампу» ніяк не допоможуть.

Якщо у вас така ситуація і виникає питання щодо майна, дітей або інших моментів, але вам не все зрозуміло з письмових матеріалів, приходьте на консультацію, спробуємо пояснити все більш детально.

Якщо у вас потенційно може виникнути проблема, враховуйте, що факт спільного проживання потрібно доводити документально. Свідки також можуть бути заслухані, однак потрібні і документи. Коли ж ви можете підтвердити свої слова лише свідками, на суд можна не сподіватися.

Захист від мобінгу

Розглянемо, що ж означає мобінг та які його ознаки. Яка відповідальність може чекати на порушника? Які гарантії надає закон працівнику, що постраждав від мобінгу? Та як краще захиститися і до кого зве

Розлучення з-за кордону

Досить почастішали запити до сімейного адвоката щодо можливості розлучитися громадянам України, якщо один з них або ж обидва проживають закордоном. Чи можна це зробити без приїзду в Україну? Скільки ч

КВЕДи для єдинщиків

В даному матеріалі розглянемо, які види діяльності заборонені для платників єдиного податку. Як податкова все більше обмежує перелік КВЕДів, які можуть обрати ФОПи на спрощеній системі? Як зареєструва