Як не втратити земельний пай

На сьогоднішній день діє норма закону, відповідно до якої власники земельних паїв (часток) чи їх спадкоємці повинні оформити право власності на ділянку до 1 січня 2025 року. В іншому випадку вони втратять належну їм землю.

Що таке земельний пай? Як його оформити у власність, щоб не втратити? Кому із землевласників не варто перейматися? Та чи потрібно звертатися до юриста по земельних питаннях? Про все це розповімо в даному матеріалі.

Що таке земельний пай

Ще в 90-х роках минулого століття більшість земель, що належали колишнім колективним господарствам та тому подібним організаціям, були розпайовані. Члени колгоспів отримали земельні паї (частки). Право на них підтверджувалося відповідним сертифікатом на право на земельну частку (пай), які видавалися відповідними місцевими адміністраціями.

В подальшому переважна більшість власників паїв на підставі цих сертифікатів отримали у власність виділені в натурі (на місцевості) земельні ділянки. Для цього необхідно було подати відповідну заяву до органів місцевого самоврядування та виготовити землевпорядну документацію.

Однак залишились громадяни, які до цих пір не скористались своїм правом на виділення земельної ділянки та належним чином не оформили право власності на землю.

За звичкою всі земельні ділянки, отримані шляхом розпаювання, більшість людей називають «паєм». Однак це не вірно для розуміння законодавчих вимог. Якщо земельна ділянка була виділена в натурі, на неї оформлений відповідний державний акт (свого часу) та/або право на ділянку зареєстровано у відповідному реєстрі, то така ділянка формально уже не є земельним паєм (часткою). Це уже сформована земельна ділянка, права на яку аналогічні, наприклад, праву на земельну ділянку під будинком (з урахуванням обмежень, пов’язаних з цільовим призначенням).

Розуміння цього важливі для вирішення питання чи потрібно здійснювати зараз якісь дії, щоб не втратити свої права. Громадянам, які отримали свого часу державні акти та/або зареєстрували право власності на ділянку у відповідному реєстрі, на сьогодні не потрібно вчиняти дій, які необхідні власникам паїв (часток).

Земельний пай (частка) — це лише право, яке підтверджено сертифікатом, на отримання земельної ділянки. Відповідно, якщо у вас немає документів на ділянку (державний акт, витяг з реєстру про реєстрацію права власності), а наявний лише сертифікат, вам потрібно оперативно вжити дій для виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Як отримати ділянку за земельним паєм

Дане питання регулюється, зокрема, Законом «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)». Власнику паю необхідно звернутися до сільської (селищної) ради із заявою про виділення в натурі земельного паю (частки) та про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Після отримання позитивного рішення потрібно звернутися до землевпорядної організації для розробки проекту відведення земельної ділянки. Після затвердження відповідного проекту землеустрою необхідно буде отримати кадастровий номер земельної ділянки (за його відсутності) та дооформити і зареєструвати право власності на землю.

При виникненні запитань можете звернутися до відповідних землевпорядних підприємств або до юриста із земельних питань.

Такі дії потрібно зробити також спадкоємцям, які отримали у спадок не оформлені ділянки, а лише сертифікати на земельний пай.

Що буде з паями з 2025 року

Земельний пай, на який не отримано правовстановлюючого документу або який не був виділений в натурі, вважається невитребуваним.

Якщо власник такого невитребуваного паю або його спадкоємець до 1 січня 2025 року не оформить права власності на ділянку, як описано вище, то буде вважатися, що він відмовився від отримання земельної ділянки. В подальшому реалізувати своє право на отримання землі за відповідним паєм стане неможливим.

Відповідне право після згаданої дати можна буде поновити лише в судовому порядку шляхом надання додаткового строку і лише за наявності поважних причин.

Всі невитребувані земельні паї за заявою відповідних органів місцевого самоврядування на підставі рішення суду будуть передані до комунальної власності.

Тому радимо усім перевірити, чи не залишилося в них або їхніх рідних відповідних земельних сертифікатів, по яких ще не виділено земельних ділянок. Поки що часу для одержання землі залишається достатньо, однак затягувати не варто.

Теги: Земля.

Звільнення директора ТОВ за власним бажанням

Розглянемо ситуацію як звільнитися директору ТОВ за власним бажанням, якщо з учасниками немає зв’язку або ж вони не роблять нічого для оформлення звільнення. Наскільки це можливо, які дії потрібно вик

Борги за комуналку на час війни не стягуватимуться

В даному матеріалі спробуємо розібрати питання оплати комуналки на час воєнного стану: чи потрібно платити, чи буде стягуватися заборгованість, що зробила Верховна Рада для вирішення цього питання, як

Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

Які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємця