Єдиний податок на час воєнного стану

З урахуванням воєнного стану в Україні введено ряд змін у сфері оподаткування. Чергові нововведення набрали чинності з 17 березня 2022 року та передбачають особливий режим оподаткування єдиним податком для ряду підприємств у відповідності до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану».

Розглянемо режим оподаткування єдиним податком на час воєнного стану, хто може обрати цю систему оподаткування, як здійснюється звітність та сплата податку, на який час діють ці нововведення, співвідношення з ПДВ та інші особливості.

Хто може стати платником «особливого» ЄП

Варто зазначити, що особливості встановлені лише для 3 групи єдиного податку. ФОПи на 1-й та 2-й групі єдиного податку мають право не сплачувати податок на час воєнного стану.

Перейти на сплату єдиного податку на умовах 3 групи можуть фізичні особи — підприємці та юридичні особи з обсягом доходу за календарний рік до 10 мільярдів гривень. Обмежень щодо кількості найманих працівників не встановлюється.

Також передбачені певні обмеження щодо можливості переходу на ЄП залежно від сфери діяльності. Так не мають право на ЄП:

  • суб’єкти господарювання, що провадять діяльність з організації азартних ігор, лотерей тощо;
  • суб’єкти, що виробляють або торгують підакцизними товарами (за деякими виключеннями щодо роздрібної торгівлі);
  • суб’єкти що видобувають та реалізують корисні копалини;
  • фінансові установи (банки, страхові компанії, підприємства з обміну валют та інші);
  • нерезиденти;
  • відокремлені підрозділи підприємств, які не є платниками ЄП.

Звітність та податки для особливого режиму ЄП

Перш за все зменшено розмір ставки єдиного податку — вона становить лише 2% від доходу (звичайна ставка становила 5% без ПДВ, та 3% за умови реєстрації платником ПДВ).

Податковий (звітний) період для платників особливого єдиного податку залишається — квартал. Декларація платника єдиного податку формується та подається щоквартально у строки, встановлені для квартальної звітності.

В той же час порядок сплати податку змінений. Так податок потрібно обраховувати та сплачувати щомісяця до 15 числа, за підсумками попереднього календарного місяця. Наприклад, податок за квітень потрібно буде сплатити до 15 травня і так далі.

При формуванні квартальної звітності ці суми авансових сплат враховуються та визначається остаточна сума податку за квартал.

Варто заначити, що платники «особливого» єдиного податку, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання звітності з ПДВ з операцій на митній території України.

Обрання та припинення особливого режиму єдиного податку

Для обрання спрощеної системо оподаткування з особливостями воєнного часу потрібно подати заяву до контролюючого органу до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на єдиний податок. На сьогоднішній час таку заяву можна подати до 31 березня 2022 року.

Заяву можна сформувати та подати через спеціальні програми звітності або ж через електронний кабінет платника податків.

Новостворені господарюючі суб’єкти можуть подати заяву протягом 10 днів з дати реєстрації та будуть вважатися платниками особливого єдиного податку з дати державної реєстрації.

Особливий режим діє лише на час воєнного стану. Після його припинення або скасування з наступного місяця після скасування всі платники автоматично будуть переведені на систему оподаткування, що діяла до обрання такого режиму.

Окрім того, платник має право самостійно відмовитися від особливого режиму. Для цього потрібно подати заяву до закінчення місяця, що передує місяцю, з якого платник не бажає застосовувати особливий режим оподаткування.

Що робити діючим платникам ЄП 3-ї групи

Варто зазначити, що чіткої відповіді на це питання в законі не передбачено. Відповідно виникло запитання, чи всі діючі спрощенці 3-ї групи будуть автоматично переведені на особливий режим, чи для цього також потрібно подати заяву.

Виходячи з текстуального трактування закону та сприйняття нововведень податківцями автоматичного переведення відбуватися не буде. Зумовлено це тим, що загальна система єдиного податку для третьої групи не скасована та продовжує діяти. Нововведеннями фактично передбачено створення ще однієї — особливої системи єдиного податку третьої групи на час воєнного стану.

Тому платники ЄП, які бажають перейти на особливу систему також повинні до 31 березня 2022 року або в інший період подати відповідну заяву. В заяві необхідно вказати про зміни та зазначити ставку єдиного податку 2%.

Чи варто переходити на особливий єдиний податок

Чи варто це робити, кожен має вирішувати з урахуванням його господарської діяльності та переваг або недоліків.

Для діючих спрощенців потрібно врахувати, чи будуть вони отримувати доходи на час воєнного стану, щоб суттєво зекономити на податках. Варто врахувати, що податки доведеться сплачувати щомісяця, а не раз в квартал, як раніше. Також варто подумати платникам ПДВ, адже особливий режим не передбачає можливості його обліку.

Підприємствам на загальній системі також необхідно врахувати, що при переході на спрощену систему потрібно буде закрити перший квартал з відповідними доходами та витратами і сплатити податки. Також, як зазначено вище, спрощена система не передбачає обліку ПДВ, що може суттєво ускладнити ведення бізнесу.

Якщо у вас виникнуть запитання, можете звертатися до нас за додатковими роз’ясненнями до податкового адвоката.

Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

Які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємця

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу