Зміна розміру аліментів

Розмір аліментів встановлюється або в договорі між батьками, або ж в рішенні суду про стягнення аліментів.

Є два шляхи визначення суми утримання — відсоток від доходу платника та тверда грошова сума. Коли аліменти призначаються за рішенням суду, то саме стягувач вирішує яким саме шляхом буде визначатися їх розмір. А от конкретний відсоток або суму встановлює безпосередньо суд з урахуванням обставин справи.

В даному матеріалі хочемо звернути увагу, що розмір аліментів, який був встановлений, в подальшому можна змінити. Про те, як це зробити, хто має право вимоги і в яких випадках суму утримання може бути змінено, піде мова далі.

Відповідна норма передбачена Сімейним кодексом України та актуальна, як для платника аліментів, так і для їх одержувача. Оскільки платник може бути зацікавлений у зменшенні розміру, а одержувач — у збільшенні.

Розмір аліментів, що був встановлений рішенням суду, в подальшому може бути збільшено або зменшено судом. Позовну заяву про збільшення або зменшення утримання може подати як стягувач, так і платник аліментів.

Варто зазначити, що в такому ж порядку можна змінити і розмір аліментів, який був визначений договором між батьками, якщо домовленості щодо змін досягти не вдалося.

Підставами для зміни розміру аліментів можуть бути:

  • зміна матеріального стану платника або одержувача аліментів;
  • зміна сімейного стану платника або одержувача;
  • зміна стану здоров’я платника або одержувача (погіршення або поліпшення).

Переважна більшість подібних справ стосується випадків, коли розмір аліментів був визначений в твердій грошовій сумі, оскільки при затвердженні частки від доходу суттєво її змінити не вдасться. А от тверду грошову суму можна періодично переглядати навіть в силу процесів інфляції, здешевшання гривні тощо.

Якщо говорити про судову практику, то до цього питання потрібно підходити ґрунтовно та комплексно. Якщо ви розраховуєте на позитивний результат, необхідно підготувати відповідну доказову базу. І основну уваги приділити саме зміні матеріального стану.

До прикладу, в нещодавній Постанові від 28.05.2021 р. по справі № 715/2073/20 Верховний Суд дійшов висновку, що зміна сімейного стану платника аліментів (народження дитини від іншого шлюбу), не є безумовною підставою для зменшення розміру аліментів, зважаючи на те, що платником не було доведено погіршення його майнового стану.

Тому при прийнятті рішення про початок судової процедури по зміні розміру аліментів варто попередньо проконсультуватися з сімейним адвокатом та підготувати належні докази для отримання позитивного результату.

Розлучення: процедура, нюанси, допомога адвоката

В даному матеріалі хочемо в загальних рисах описати що потрібно знати при розлученні, які процедури реалізовувати, в якій послідовності та чи варто звертатися до сімейного адвоката.

Строк подачі відомостей про бенефіціарів продовжать

Можна розраховувати, що строк для подачі інформації про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників таки продовжать. Пропонується це зробити ще на 9 місяців, тобто до 11 липня 2022 року.

Пеня за прострочення сплати аліментів

В даному матеріалі ми розглянемо таке питання, як фінансова відповідальність за порушення строків сплати аліментів у вигляді пені. Який її розмір, як потрібно обчислювати та що потрібно зробити для її