Аліменти з нерідного батька

Тему аліментів у своїх матеріалах ми піднімаємо досить часто. Причиною тому є актуальність даного питання для багатьох громадян та відсутність у них достатніх правових знань.

В даному матеріалі детально розглянемо питання стягнення аліментів з батька, який не записаний в актовому записі або виключений з нього. Хто саме зобов’язаний сплачувати аліменти, та за яких умов це зобов’язання припиняється в залежності від біологічного споріднення.

Перш за все зазначимо основний постулат — аліменти можна стягнути виключно з батька, який записаний в актовому записі про народження дитини. Стосовно визначення батьківства можете почитати в нашому окремому матеріалі.

Якщо запис про батька здійснено зі слів матері (тобто батько взагалі не зазначений), стягнути аліменти неможливо ні з кого до моменту, поки не буде встановлено батьківство, зокрема в судовому порядку. Як це зробити можете дізнатися в нашому матеріалі.

Якщо в записі про батьківство зазначений не біологічний батько, а інший чоловік (зокрема той, з ким жінка перебуває у шлюбі), то стягнути аліменти з біологічного батька неможна до здійснення відповідних змін в актовому записі. Але можна звернутися з вимогою про стягнення аліментів до чоловіка, який записаний батьком дитини, хоч і не є таким. І от в даній ситуації є цікаві нюанси, особливо для чоловіків, які іноді не знають, що утримують чужу дитину.

Моральні аспекти ми обговорювати не будемо, а зупинимося саме на правових особливостях.

Одна справа, коли небіологічний батько фактично виховує дитину у сім’ї з дружиною. В такому випадку утримання не є окремими аліментами.

Проте зовсім по іншому стоїть питання, коли мати заявляє про стягнення аліментів до чоловіка, який формально записаний батьком, однак фактично ним не є. Якщо чоловік про це знає, тоді необхідно відразу звертатися з вимогою про виключення запису про нього, як про батька дитини.

Коли ж чоловік про це дізнається лише через деякий час, зокрема і у зв’язку з вимогою біологічного батька, то як бути з аліментами за минулі роки та боргами. У випадку, якщо кошти були сплачені, то повернути їх буде майже неможливо, адже відповідно до Цивільного кодексу аліменти не підлягають поверненню як безпідставно набуті.

Але як бути із заборгованістю по аліментах, яка створилася у зв’язку з їх несплатою. Більшість позицій раніше зводились до того, що до часу виключення відомостей з актового запису, обов’язок залишається. Проте Верховний Суд в нещодавній Постанові від 21 липня 2021 року по справі № 477/1165/20 прийшов до іншого висновку. Судом зазначено, що виключення запису про батьківство є обставиною, що має істотне значення відповідно до ч. 2 ст. 197 Сімейного кодексу України, а тому, є підставою для звільнення від сплати заборгованості за аліментами, яка утворилась за період, коли особа була записана батьком дітей.

На нашу думку, рішення достатньо справедливе і ним можна користуватися в подібних випадках.

Якщо у вас виникли запитання або нерозуміння деяких моментів, звертайтеся до нашого сімейного адвоката за детальною консультацією.

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу

ПДВ в умовах воєнного стану

Зараз розглянемо основні зміни та деталі нарахування та ведення обліку податку на додану вартість в умовах війни, реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань та нарахування податкового к