Борги за комуналку на час війни не стягуватимуться

Початок широкомасштабної війни кардинально змінив життя наших громадян — всі буденні справи відійшли далеко на задній план. Питання оплати «комуналки» навіть не згадувалось в більшості людей, особливо на територіях, на яких безпосередньо або дуже близько проходили бойові дії.

Однак завдяки героїзму нашого народу ворога було вигнано з багатьох окупованих територій, а люди, які виїхали, почали повертатися до своїх домівок. Разом із цим почали підніматися деякі фінансові питання, зокрема і оплата за комунальні послуги.

В даному матеріалі спробуємо розібрати питання оплати комуналки на час воєнного стану: чи потрібно платити, чи буде стягуватися заборгованість, що зробила Верховна Рада для вирішення цього питання, як бути з комуналкою за житло, яке було пошкоджено або зруйновано.

Нарахування плати за комуналку

Варто наголосити, що введення воєнного стану само по собі не впливає на здійснення нарахувань плати за житлово-комунальні послуги. Більш того, в багатьох населених пунктах комунальні служби продовжували працювати незважаючи на обстріли та загрози, а відповідно — послуги надавалися. Це стосується, зокрема, і Києва, де багато мешканців залишали свої домівки. Незважаючи на це, комунальні послуги надавалися, а плата нараховувалась.

Жодних звільнень від оплати або пільг на час війни законодавством не передбачено. Деякі послаблення або звільнення можуть застосовуватися за рішенням місцевих органів влади

Якщо ж послуги були тимчасово відсутні, то плата за них нараховуватися не повинна або ж має бути пропорційно зменшена. Вказане передбачено Законом «Про житлово-комунальні послуги». Це актуально для населених пунктів, які перебували в окупації, а після звільнення там були відновлені комунікації. На жаль, не завжди це відбувається, а тому тут необхідне втручання відповідних органів влади.

Як буде вирішуватися питання з абонентською платою за надання ЖКП в таких населених пунктах поки невідомо: на законодавчому рівні жодних актів з цього питання не приймалося, а діюча нормативна база не передбачає якихось рішень на час війни. Тому залишається сподіватися на розуміння з боку надавачів послуг або ж майбутні зміни в законодавстві.

Якщо житло було пошкоджено

Ще критичніше стоїть питання щодо житла, яке було пошкоджено або зруйновано. На жаль, влада не дуже оперативно реагує на всі виклики. Ще в березні 2022 року у Верховній Раді був зареєстрований законопроект, який передбачає звільнення від оплати комуналки споживачів, чиє житло було знищено або пошкоджено. Однак до цього часу він проголосований не був.

Здебільшого саме органи місцевого самоврядування намагаються вирішити цю проблему, однак не завжди це вдається зробити достатньо швидко.

Стягнення боргів

Перш за все зазначимо, що 12 травня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон № 2256-ІХ, який забороняє на час воєнного стану здійснювати примусове стягнення з фізичних осіб заборгованості за житлово-комунальні послуги. Закон поки не набрав законної сили.

Про це було вже багато новин, а тому пояснимо детальніше, що це означає на практиці. Законом фактично було заборонено здійснювати виконавчі дії у виконавчому провадженні по стягненню боргів за ЖКП. Для уникнення непорозумінь назвемо наступні етапи по стягненню боргів:

  • Нарахування боргу;
  • Звернення до суду;
  • Рішення суду про стягнення боргу;
  • Відкриття виконавчого провадження;
  • Дії виконавця по фактичному виконанню рішення — накладення арештів, списання коштів з банківських карток, тощо.

Так от мораторій стосується лише останнього етапу. Все решта може здійснюватися за загальним порядком.

Якщо ж виконавець в порушення мораторію буде здійснювати виконавчі дії, необхідно оперативно оскаржити це. Для цього можна звернутися до начальника органу ДВС або ж до суду. Звертаємо увагу, що для оскарження дій виконавця строк давності становить всього 10 днів з дати прийняття рішення або ж з дати, коли особа про це дізналася. Тому при виникненні необхідності радимо діяти швидко або ж звернутися до адвоката з житлових питань.

Чи буде списання боргу за комуналку за час війни

Це питання цікавить багатьох, однак зауважимо, що на державному рівні поки жодних дій у цьому напрямку не відбулось. Саме місцева влада іноді приймає такі рішення. Для прикладу можна навести Харків, який оголосив про звільнення від сплати за ЖКП на період з 24 лютого 2022 року.

Можливо будуть прийняті якісь нововведення щодо пошкодженого житла. Однак тотального списання очікувати не варто, навіть у місцевостях, які постраждали від війни. Причини для цього досить прості: послуги надаються здебільшого приватними компаніями, а тому їх затрати має хтось покрити. Це можливо зробити лише з бюджету, який і так дуже сильно страждає у зв’язку з війною.

Тому не варто надто розраховувати на списання, особливо, якщо ваше житло залишилося цілим.

П.С. Зміни так і не були внесені. Детальніше читайте в нашому новому матеріалі.

Захист від мобінгу

Розглянемо, що ж означає мобінг та які його ознаки. Яка відповідальність може чекати на порушника? Які гарантії надає закон працівнику, що постраждав від мобінгу? Та як краще захиститися і до кого зве

Розлучення з-за кордону

Досить почастішали запити до сімейного адвоката щодо можливості розлучитися громадянам України, якщо один з них або ж обидва проживають закордоном. Чи можна це зробити без приїзду в Україну? Скільки ч

КВЕДи для єдинщиків

В даному матеріалі розглянемо, які види діяльності заборонені для платників єдиного податку. Як податкова все більше обмежує перелік КВЕДів, які можуть обрати ФОПи на спрощеній системі? Як зареєструва