Стягнення заробітної плати та компенсації при звільненні

На жаль, не всі роботодавці ретельно дотримуються трудового законодавства, зокрема і в частині належної оплати праці. Іноді заборгованість по заробітній платі утворюється без припинення трудових відносин – у зв’язку з певними економічними труднощами. Здебільшого в таких випадках заборгованість погашається з часом. В іншій ситуації роботодавець не бажає повністю розраховуватися при припиненні трудових обов’язків. Мотив для цього зазвичай такий, що працівник уже не працює, для чого йому ще щось оплачувати.

В даному матеріалі розглянемо питання виплати належних працівникові грошових коштів саме при звільненні, можливості примусового стягнення вказаних сум в судовому порядку, а також яку відповідальність несе роботодавець за неналежне виконання обов’язку по виплаті розрахунку при звільненні.

Що виплачується працівнику при звільненні

В першу чергу зауважимо, що описані в подальшому права та обов’язки викладені в Кодексі законів про працю та пов’язаних законах, а тому стосуються офіційного працевлаштування. Якщо особа працює на умовах цивільно-правової угоди, на неї вказані положення не поширюються. Також можна не розраховувати на законодавчі гарантії, якщо ви працюєте неофіційно.

Отож, відповідно до КЗпП роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові всі належні йому при звільненні суми безпосередньо в день звільнення. Якщо працівник в цей день не перебував на робочому місці (хвороба, звільнення за прогул, тощо), то розрахунок має бути виплачений не пізніше наступного дня після подання відповідної вимоги працівником.

Працівнику має бути виплачено:

  • заробітну плату за відпрацьований час, включаючи премії та інші надбавки;
  • компенсацію за невикористану відпустку;
  • вихідну допомогу у випадках, передбачених законом або трудовим договором;
  • інші належні платежі у випадках, передбачених законом.

При цьому про нараховані суми, роботодавець має повідомляти працівника письмово, що в дійсності трапляється не так часто. В такому випадку варто нагадати про це.

Якщо розрахунок не виплатили

Як і зазначали вище, іноді трапляється, що підприємство або взагалі не виплачує розрахунок включно із заробітною платою, або ж робить це не відразу.

Потрібно пам’ятати, що в будь-якому випадку захистити ваші права може суд. Якщо виплата компенсацій не проводиться тривалий час, варто розглянути можливість вирішення вказаного питання шляхом звернення з відповідною позовною заявою. Попередньо радимо проконсультуватися у адвоката з трудових питань або і звернутися до нього за допомогою в складенні документів.

При зверненні до суду з вимогою про стягнення заробітної плати строки давності не застосовуються, а тому можна це зробити в будь-який час. Також за подібні позовну вимогу не сплачується судовий збір.

Ці положення поширюються як на стягнення боргу по заробітній платі, так і на інші виплати, які мали бути проведені при звільненні, зокрема компенсацію за невикористану відпустку.

Відповідальність роботодавця за затримку

Законодавством встановлено додаткову фінансову відповідальність роботодавця за невчасну виплату розрахунку при звільненні. Так, за весь час затримки працівник має право вимагати виплати середнього заробітку. Він розраховується виходячи із заробітної плати працівника за останній час роботи на підприємстві.

Однак на цю вимогу поширюється позовна давність у 3 місяці. Проте відлік цього строку починається не з дати звільнення, з дати фактичної виплати заборгованості. Також останнім часом суди визнають це окремою майновою вимогою та зазначають про необхідність сплати судового збору у відповідному розмірі.

Також потрібно пам’ятати, що за час затримки виплати заробітної плати можна вимагати її індексації у відповідності з інфляцією за час прострочення виплати.

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу

ПДВ в умовах воєнного стану

Зараз розглянемо основні зміни та деталі нарахування та ведення обліку податку на додану вартість в умовах війни, реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань та нарахування податкового к