Трудові відносини в умовах війни

З початком повномасштабного вторгнення ворога в Україну виникло дуже багато проблем та питань в багатьох законодавчо врегульованих сферах, зокрема і в питаннях трудових відносин. Досить часто до нас звертаються з питаннями, як вирішити ті чи інші непорозуміння між працівниками та роботодавцями.

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни були внесені до трудового законодавства на період воєнного часу.

Що робити при відсутності працівника

Одне з найбільш проблемних питань з початком збройної агресії московії. Багато людей поспіхом виїхали з місць свого постійного проживання та роботи по значній частині території України, в тому числі з Києва. Робота багатьох підприємств також була зупинена. Однак з часом в місцях, де активні бойові дії не проводилися, бізнес почав працювати.

В даному аспекті за приклад можна наводити Київ з декількох причин: 1) тут сконцентрована значна кількість підприємств, 2) столиця з початку була основною ціллю ворога, а тому перебування тут стало небезпечним, у зв’язку з чим багато киян залишило свої домівки, 3) незважаючи на періодичні обстріли, вже з березня деякі установи та підприємці повертаються до роботи (особливо це стосується державних та комунальних органів та установ). При цьому працівники не поспішають повертатися в місто, перебуваючи в більш безпечних місцях нашої країни або за кордоном.

Через це у працівників виникає питання чи можуть їх звільнити, а у роботодавців — як бути з працівниками та як поновити роботу.

Перш за все варто зауважити, що трудове законодавство, зокрема Кодекс законів про працю, не передбачало жодних особливостей на час війни. Відсутність на робочому місці роботодавець може трактувати як прогул та звільнити працівника. Зрозуміло, що більшість намагається уникати таких кардинальних заходів.

Однак що ж робити в такому випадку? Дуже важливим у вирішенні цього питання було прийняття Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який набрав чинності 24 березня 2022 року.

З урахуванням також і цього нормативного акту виходів є декілька:

1) Переведення працівника на дистанційну роботу. В трудовому законодавстві передбачено таку можливість та порядок реалізації. Для цього бажано переукласти трудовий договір з чітким регулюванням виконання роботи поза межами підприємства.

2) Оформлення відпустки в тому числі без збереження заробітної плати. Новим законом встановлена можливість надавати неоплачувану відпустку без обмеження жодним строком на час воєнного стану. В мирний час строки цих відпусток обмежені.

3) Нововведення закону — призупинення трудового договору, за умови неможливості надання або виконання роботи. При цьому трудові відносини повністю не припиняються. Ініціатором може виступати як працівник, так і роботодавець. При цьому вони зобов’язані повідомити одне одного про це у будь-який можливий спосіб. Зарплата та інші компенсації на цей час не виплачуються та законом покладаються на державу-агресора. Як фактично це можливо буде реалізувати (в частині оплати) поки не зовсім зрозуміло.

Нововведення воєнного часу

Як було згадано з 24 березня почав діяти новий закон в сфері трудових відносин під час війни. Ним було встановлено ряд особливостей. Ось основні з них.

1. Збільшення тривалості робочого часу в умовах воєнного стану з 40 до 60 годин на тиждень. Також скасовано застосування святкових та неробочих днів. Вихідні дні застосовуються не у відповідності із законом, а за рішенням військових адміністрацій та роботодавця.

2. Працівник може бути переведений на іншу роботу без його згоди для усунення наслідків війни або за інших обставин, що загрожують життю людей. Не можна переводити в зону активних бойових дій та на роботу, яка протипоказано працівнику за здоров’ям. Зміна роботодавцем істотних умов праці (зокрема і в частині оплати, режиму роботи) можлива без завчасного попередження за два місяці, що обов’язкове в мирний час.

3. Працівник має право звільнитися з роботи за власним бажанням в будь-який час без обов’язкового попередження за два тижні, за умови наявності загрози життю та здоров’ю.

4. Роботодавець має право звільнити працівника під час перебування того у відпустці або ж на лікарняному (з деякими обмеженнями та особливостями).

Законом також встановлені деякі інші особливості праці на час воєнного стану.

Для отримання більш детальної консультації або отримання юридичної допомоги радимо звертатися до адвоката по трудовому праву.

Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

Які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємця

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу