Встановлення опіки над дорослим

Опіка — це спеціальний правовий інститут, який передбачає турботу про іншу особу, яка не спроможна самостійно про себе подбати. В юридичній термінології розрізняється поняття опіка і піклування — перша передбачена для малолітніх дітей (до 14 років) та недієздатних дорослих, а друга — для неповнолітніх (від 14 до 18 років) та для обмежено дієздатних. Детально про обсяги дієздатності, права, особливості обмеження дієздатності можна почитати в Розділі ІІ Цивільного кодексу України.

В даному матеріалі детально розглянемо ситуацію визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки: куди потрібно звертатися, в якому порядку, хто має право звертатися та які є особливості.

Цивільна недієздатність

Перш за все потрібно розуміти, що встановити опіку можна над особою, яку визнано недієздатною. Рішення про позбавлення дієздатності приймає виключно суд. І лише за наявності такого рішення над особою встановлюється опіка.

Недієздатною визнається людина, яка повністю не може розуміти значення своїх вчинків і керувати ними, внаслідок стійкого розладу психіки. Як зазначено вище потрібно розрізняти обмеження дієздатності і позбавлення. На відміну від повної цивільної недієздатності, обмеження встановлюється, якщо людина страждає на певну психічну хворобу, яка впливає на можливість розуміння своїх дій, однак така хвороба не є хронічною та постійною.

Розмежування можуть встановлюватися лише відповідною експертизою, яка обов’язково призначається в подібних справах.

Недієздатна особа не може укладати жодних договорів та вчиняти інших правочинів або угод. Все це здійснює опікун з урахуванням законодавчих обмежень.

Варто зазначити, що цивільна дієздатність може бути поновлена також за рішенням суду, якщо особа видужає.

Дуже важливо –на сьогоднішній день рішення про визнання особи недієздатною діє обмежений період часу не більше 2 років і підлягаю продовженню, якщо покращень психічного здоров’я не відбулося.

Хто може звернутися до суду

Як було зазначено вище позбавлення цивільної дієздатності та встановлення опіки здійснюється виключно за рішенням суду на підставі відповідної заяви. Таку заяву можуть подати члени сім’ї, орган опіки і піклування або ж відповідний лікувальний заклад (наркологічний, психіатричний).

Щодо визначення членів сім’ї — то чіткого переліку осіб, які до нього входять законодавство не дає. Відповідно до Сімейного кодексу України сім’ю складають люди, які разом проживають та мають спільний побут. Іншими словами — дуже розмите і не точне поняття. За загальним правилом звернутися можуть діти, батьки, інший з подружжя. В інших випадках ситуацію потрібно додатково аналізувати перед зверненням до суду.

Заява подається до відповідного суду за місцем проживання (бажано — зареєстрованим) особи, над якою планується встановлення опіки. Якщо така особа перебуває у лікувальному закладі, то потрібно звертатися до суду за місцезнаходженням такого закладу.

Розгляд справи та призначення опіки

До справи про визнання особи недієздатною та встановлення опіки обов’язково залучається відповідний орган опіки та піклування. Більше того, опікун призначається не за проханням особи-заявника, а виключно за поданням органу опіки.

Тому перед подачею заяви до суду або ж паралельно з цим потрібно звернутися до опіки та подати необхідний пакет документів для отримання висновку і подання до суду щодо призначення опікуна.

Також в таких справах, як було зазначено вище, суд обов’язково призначає відповідну експертизу. Її проведення забезпечується за рахунок держави, за виключенням недобросовісності заявника.

Якщо ви виступаєте заявником, вам потрібно буде співпрацювати відразу з трьома організаціями — судом, органом опіки та експертною установою (зазвичай — певний лікувальний заклад).

Якщо у вас виникли питання та необхідність в допомозі, краще зверніться до адвоката, який супроводить справу та допоможе уникнути зайвих проблем.

Теги: Суд, Адвокат.

Камеральна перевірка: особливості оскарження

В даному матеріалі звернемо увагу саме на камеральну податкову перевірку, її особливості, що інспектори не мають права перевіряти в таких випадках, та як можна оскаржити камеральну перевірку і її насл

Звільнення за відсутність вакцинації: як оскаржити?

Що робити, якщо вас звільнили за відсутність щеплення від COVID-19? Чи можна оскаржити звільнення, в якому порядку? На що можна розраховувати в суді? Чи можна отримати компенсацію за втрачений час?

Стягнення заробітної плати та компенсації при звільненні

В даному матеріалі розглянемо питання виплати належних працівникові грошових коштів саме при звільненні, можливості примусового стягнення вказаних сум в судовому порядку, а також яку відповідальність