Викуп частки квартири у співвласника

Спільна власність на квартиру, як і на інше майно, майже завжди викликає значну кількість проблем. Причина тому – досить складно досягти згоди з іншими співвласниками. У випадку квартири це ускладнюється тим, що поділити її в натурі досить складно.

Стосовно можливості продажу та використання квартири, яка перебуває у власності декількох осіб ми вже писали. Також дуже просто все вирішується, коли можна досягти згоди між власниками щодо викупу їхніх часток. В цьому ж матеріалі розглянемо ситуацію, чи можна викупити частку у співвласника в примусовому порядку за відсутності його згоди. Що для цього потрібно? За яких умов це можливо реалізувати? Та чим може допомогти адвокат з житлових питань?

Перш за все потрібно розуміти, що право власності захищається як міжнародними конвенціями, так і національним законодавством України, в тому числі Конституцією. Позбавлення права власності можливе лише у виключних випадках через суд.

Одним з таких випадків є можливість примусового викупу незначної частки у майні (зокрема, квартирі) на вимогу інших співвласників, що передбачено статтею 365 Цивільного кодексу України. Цей механізм можна реалізувати далеко не завжди, та і реалізація його має відбуватися в судовому порядку.

Є ряд умов, за яких можна розраховувати на позитивний результат.

По-перше, частка, яку потрібно викупити, є незначною і її неможливо виділити в натурі. В даному випадку потрібно оцінювати все по ситуації. Наприклад, частка ¼ в однокімнатній квартирі може вважатися незначною. А от в чотирикімнатній квартирі або будинку вона такою вже не буде.

Також даний механізм можна реалізовувати, якщо майно є неподільним або ж спільне користування майном є неможливим. До прикладу, це ситуація із власністю декількох людей на автомобіль. Найчастіше це трапляється при поділі спільного сумісного майна подружжя.

Однак найголовнішою умовою є те, що такий викуп та припинення власності не повинен завдати суттєвої шкоди інтересам співвласника і його сім’ї. Цей момент вирішується в кожній ситуації окремо. Якщо взяти до прикладу викуп частки у квартирі, то можна вважати, що істотної шкоди не буде завдано, якщо у такого співвласника є на праві власності (співвласності) інше житло. Коли ж частка, яку планується викупити, є єдиним житлом особи, то розраховувати на позитивний результат в суді складніше. Також потрібно враховувати інші моменти.

Ну і останньою, але не менш важливою умовою, є попередня оплата вартості частки на депозит суду. Тобто перед подачею позову необхідно сплатити повну вартість частки, викуп якої плануєте вимагати, на відповідний рахунок суду. У випадку задоволення позову, ці кошти будуть перераховані відповідачу. Якщо ж у позові буде відмовлено, ви зможете отримати гроші назад. Пам’ятайте, навіть якщо ваша позиція буде виграшна, але гроші ви попередньо не оплатили, у позові буде відмовлено.

Подібні справи досить складні та багатогранні. При їх підготовці потрібно попередньо зібрати багато інформації та документів (щодо особливостей підготовки позову можете почитати в нашому окремому матеріалі). Тому найкраще до таких справ залучати фахівця – юриста з нерухомості. З усіх питань радимо попередньо проконсультуватися.

Звільнення директора ТОВ за власним бажанням

Розглянемо ситуацію як звільнитися директору ТОВ за власним бажанням, якщо з учасниками немає зв’язку або ж вони не роблять нічого для оформлення звільнення. Наскільки це можливо, які дії потрібно вик

Борги за комуналку на час війни не стягуватимуться

В даному матеріалі спробуємо розібрати питання оплати комуналки на час воєнного стану: чи потрібно платити, чи буде стягуватися заборгованість, що зробила Верховна Рада для вирішення цього питання, як

Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

Які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємця