Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

З початку війни майже усі підприємці зіткнулися з проблемами виконання податкових зобов’язань. В більшості це стосується тих, хто перебував/перебуває на територіях, де проходили бойові дії. Однак труднощі зачепили всю Україну.

З урахуванням ситуації та для підтримки економіки законодавець прийняв ряд законів щодо особливостей оподаткування на час воєнного стану: зупинено перебіг строків, введено спеціальні податкові режими, звільнено від відповідальності за порушення податкового законодавства, введено мораторій на перевірки, тощо. Про деякі зміни ми писали в попередніх матеріалах щодо нового особливого єдиного податку та ПДВ в умовах війни.

Однак 12 травня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон № 2260, який багато попередніх послаблень фактично скасовує або суттєво змінює. Зазначимо, що на час написання цього матеріалу закон прийнятий ВРУ, однак ще не підписаний Президентом та не опублікований, а відповідно — не набрав законної сили. Разом з тим цього варто незабаром очікувати.

Спробуємо розібратися, які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємцями, які перевірки можуть проводитися та що буде з перебігом податкових строків надалі.

Перебіг податкових строків

Як зазначалося вище з початку воєнного стану було зупинено перебіг усіх строків, визначених податковим законодавством. Основними з них для платників звичайно були строки подачі звітності, сплати податків, реєстрації ПН, строків оскарження рішень контролюючих органів та інші.

Однак згаданим вище законом перебіг деяких основних строків фактично буде поновлено. Це стосується:

  • Реєстрації податкових накладних;
  • Здачі звітності;
  • Сплати податків та зборів;
  • Строків проведення камеральних, фактичних та документальних позапланових перевірок, а також складення актів, подачі заперечень, визначення грошових зобов’язань, направлення та оскарження рішень та інші дії за результатами таких перевірок.

Після набрання чинності Законом перебіг вказаних строків поновиться. Разом з тим частина платників податків будуть звільнені від відповідальності за їх порушення. Як це буде відбуватися та кого стосуватиметься, напишемо далі. Щодо решти строків, то їх перебіг залишається зупиненим.

Хто звільняється від відповідальності

Змінами передбачено, що платники звільняються від відповідальності за порушення строків, у разі відсутності можливості належно виконати податкові обов’язки. При цьому такі платники зобов’язані будуть виконати усі свої зобов’язання протягом шести місяців після припинення воєнного стану.

Якщо ж платник податків має можливість виконувати свої податкові обов’язки, то їх необхідно буде виконати наступним чином і в такі терміни. Щодо усіх обов’язків, кінцевий строк виконання яких припадає на період з 24 лютого 2022 року по дату набрання чинності вищезазначеним законом (поки невідома) необхідно:

  • Зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригувань — до 15 липня 2022 року;
  • Здати податкову звітність — до 20 липня 2022 року;
  • Сплатити податки — до 31 липня 2022 року.

За таких умов підприємці, які можуть виконувати свої обов’язки, також будуть звільнені від відповідальності за їх порушення.

Тепер же основна проблема полягає в тому, хто ж буде вважатися таким, що не має можливості виконувати свої зобов’язання, а хто — таким, що має. В законі зазначено, що порядок підтвердження можливості або неможливості буде затверджено Міністерством фінансів України, як і перелік необхідних підтверджуючих документів. Поки такого порядку не затверджено. Можливо буде прив’язка до конкретних регіонів або ж встановлено необхідність отримання довідки про форс-мажор (що суттєво ускладнить життя підприємців).

Окрім того, встановлено, що при відновленні можливості виконувати податкові обов’язки, платники податків зобов’язані їх виконати протягом 60 днів з першого числа місяця, наступного за місяцем такого відновлення. Цей нюанс скоріше за все також буде передбачено в відповідному Порядку, який має затвердити Мінфін.

Проблема в тому, що до липня залишилося не так багато часу, а коли міністерство затвердить порядок поки невідомо. Відповідно радимо усім спробувати виконати зобов’язання у згадані вище строки.

Відновлюються перевірки

Мораторій на деякі перевірки не знімають. Зокрема, не проводяться планові перевірки та позапланові з багатьох підстав. Однак дозволено проводити наступні перевірки:

  • Камеральні перевірки;
  • Фактичні перевірки;
  • Документальні позапланові перевірки з наступних підстав: 1) за зверненням платника; 2) при отриманні податкової інформації про порушення валютного законодавства; 3) при припиненні або реорганізації юридичної особи, припиненні ФОП, початку процедури банкрутства; 4) при подачі декларації з відшкодуванням ПДВ або з його від’ємним значенням більше 100 тис. грн.

Окрім того передбачено проведення камеральних перевірок податкових декларацій по ПДВ:

  • За період з лютого по травень 2022 року — з 20 липня по 20 вересня 2022 року;
  • За червень і липень 2022 року — з 20 серпня по 20 жовтня 2022 року.

Документальні позапланові перевірки можуть проводитися за умови дотримання безпеки. При виявленні порушень за їх наслідками санкції застосовуються на загальних умовах.

Зміни податкового законодавства

Варто зауважити, що зміни законодавства в умовах воєнного стану відбуваються дуже часто. На жаль, не завжди вони є послідовними та позитивними для бізнесу. Вимушені визнати, що війна не вплинула позитивно на якість законів та нормотворення. У зв’язку з цим багато питань залишаються проблемними та недостатньо врегульованими, а підприємці — можуть надалі зазнавати репресивних заходів з боку держави. В таких умовах робота податкових адвокатів стає ще більш актуальною, а вчасна податкова консультація та допомога — є необхідними.

Захист від мобінгу

Розглянемо, що ж означає мобінг та які його ознаки. Яка відповідальність може чекати на порушника? Які гарантії надає закон працівнику, що постраждав від мобінгу? Та як краще захиститися і до кого зве

Розлучення з-за кордону

Досить почастішали запити до сімейного адвоката щодо можливості розлучитися громадянам України, якщо один з них або ж обидва проживають закордоном. Чи можна це зробити без приїзду в Україну? Скільки ч

КВЕДи для єдинщиків

В даному матеріалі розглянемо, які види діяльності заборонені для платників єдиного податку. Як податкова все більше обмежує перелік КВЕДів, які можуть обрати ФОПи на спрощеній системі? Як зареєструва