Звільнення за відсутність вакцинації: як оскаржити?

Пандемія COVID-19 кардинально змінила життя практично всього людства: карантин, локдаун, масковий режим, дистанційне навчання — досить швидко стали буденним явищами. Фактично зміни зачепили дуже багато аспектів звичного стану речей.

З винайденням вакцин та запровадженням масової вакцинації населення було додатково запроваджено ряд обмежень для невакцинованих.

Безперечно вакцинація — один з найгеніальніших винаходів людства. Однак кожна вакцина має свої особливості та протипоказання. Це ж стосується і щеплень від COVID-19. На жаль, українське законодавство далеке від ідеалу, а тому не враховує багатьох моментів, коли людині небезпечно вакцинуватися.

При цьому багато установ, організацій та підприємств почали ставити необхідність вакцинації умовою продовження трудових відносин. Однак дуже часто роботодавці не зважають на законодавчі вимоги.

Перш за все наголошуємо, що за відсутність вакцинації працівник не може бути звільнений за жодних умов. Законодавство передбачає лише можливість відсторонення від роботи в таких випадках, і лише окремих категорій працівників. Такі вимоги стосуються здебільшого працівників органів державної влади та закладів освіти.

Ще раз наголошуємо, працівник може бути відсторонений від роботи, але не звільнений. Відповіді на багато запитань щодо цього надало Держпраці.

Незважаючи на це, роботодавці вдаються до звільнення невакцинованих працівників, що є грубим порушенням законодавства. Отож, що робити, якщо вас звільнили за відсутність щеплення від COVID-19? Чи можна оскаржити звільнення, в якому порядку? На що можна розраховувати в суді? Чи можна отримати компенсацію за втрачений час?

Як і зазначили вище, звільнення за відсутність вакцинації є незаконним та може бути оскаржено до суду. При звільненні з ініціативи роботодавця він зобов’язаний в останній робочий день видати працівнику заповнену трудову книжку (за наявності), розрахунок при звільненні та копію наказу про звільнення. Вимагайте копію наказу обов’язково, оскільки для подальшого оскарження це має важливе значення. Також варто отримати довідку про середню заробітну плату за останні півроку.

Для звернення до суду потрібно зібрати: докази наявності трудових відносин (запис в трудовій), докази звільнення (трудова та наказ про звільнення), а також бажано докази розміру заробітної плати (довідка).

Важливо враховувати, що для подачі позову працівник має не так багато часу — один місяць з дати звільнення. А тому не потрібно гаяти час, якщо ви плануєте відстоювати свої права.

При оскарженні незаконного звільнення працівник має право не лише на поновлення на роботі, а і на виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу. Саме для його розрахунку і потрібна буде довідка про середню заробітну плату. Окрім того, працівник має право заявити і вимогу про компенсацію моральної шкоди.

При задоволенні позовних вимог працівнику буде також присуджена компенсація витрат на сплату судових зборів (якщо такі будуть) та витрат на правову допомогу (на оплату гонорару адвоката).

Для підготовки позову та представництва в суді радимо звернутися до адвоката по трудовому праву — тоді всі процедури пройдуть простіше.

Камеральна перевірка: особливості оскарження

В даному матеріалі звернемо увагу саме на камеральну податкову перевірку, її особливості, що інспектори не мають права перевіряти в таких випадках, та як можна оскаржити камеральну перевірку і її насл

Звільнення за відсутність вакцинації: як оскаржити?

Що робити, якщо вас звільнили за відсутність щеплення від COVID-19? Чи можна оскаржити звільнення, в якому порядку? На що можна розраховувати в суді? Чи можна отримати компенсацію за втрачений час?

Стягнення заробітної плати та компенсації при звільненні

В даному матеріалі розглянемо питання виплати належних працівникові грошових коштів саме при звільненні, можливості примусового стягнення вказаних сум в судовому порядку, а також яку відповідальність