Строк оскарження вимоги по ЄСВ

Останнім часом все більше випадків нарахування боргів по єдиному соціальному внеску, та відповідно — справ щодо оскарження таких боргів. Зумовлено це частково наявністю багатьох «сплячих ФОПів» та їх боргами, про що ми вже неодноразово писали. Однак проблема може бути не тільки в цьому. Тому незалежно від підстав часто у клієнтів виникає необхідність в оскарженні відповідних податкових вимог.

В даному матеріалі звернемо увагу на строки оскарження вимоги про стягнення ЄСВ та останню судову практику по цьому питанню. Наскільки швидко потрібно реагувати, щоб не пропустити строки та не бути позбавленим можливості захиститися у суді.

Про строки оскарження боргу по ЄСВ

Проблема із строками полягає в тому, що порядок адміністрування ЄСВ регулюється не Податковим кодексом України, а Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Відповідно до статті 25 даного закону для подачі скарги на податкову вимогу встановлено строк у 10 календарних днів, що суттєво відрізняється від строків, які передбачені ПК України. Більше того, дуже часто платники не отримують належним чином листи від ДПІ, а дізнаються про наявність боргу, коли виконавець накладає арешти на карткові та інші рахунки.

В такій ситуації важливо вчасно відреагувати та звернутися до податкового адвоката, адже затримка може дорого коштувати платнику. Отож, відповідно до закону платник має 10 днів з дня наступного за днем отримання податкової вимоги для подачі скарги до податкового органу вищого рівня (ДПС України).

Важливо, що платник може відразу звернутися до суду, не подаючи скарги до ДПС України. Також у випадку відмови у задоволенні скарги з боку ДПС, також можна звернутися до суду з відповідним позовом.

Строк подачі позову до суду по ЄСВ

У строках для звернення до суду з позовом є найбільш спірний момент. Справа в тому, що строки для звернення до суду встановлені у статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до неї у позивача є шість місяців для звернення до суду з дати, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Якщо ж було здійснено процедуру досудового оскарження (подача скарги до податкового органу вищого рівня), то позовна давність становить 3 місяці з дати отримання відповіді на скаргу.

Тривалий час існувала позиція Верховного Суду, що позивач має дотримуватися 10-денного строку, як при зверненні до ДПС, так і при зверненні до суду, незалежно від дотримання досудового порядку врегулювання.

Однак нещодавно ВС в Постанові від 25 лютого 2021 року відступив від попередньої позиції, зазначивши, що платник має право звернутися до суду для оскарження вимоги у межах гарантованого строку, який встановленого статтею 122 КАС України, а не статтею 25 Закону про ЄСВ. Також був сформований правовий висновок, що строк, протягом якого можна подати позов після досудового оскарження податкової вимоги становить три місяці з дня отримання рішення про результати розгляду скарги.

На нашу думку, це вірне і справедливе рішення, яке дозволить краще захистити свої права платникам ЄСВ.

Разом з тим, як ми бачимо позиція ВС не постійна і має властивість мінятися. Тому поки не внесено змін до відповідних законів, радимо по можливості подавати скарги у найбільш короткі строки.

Якщо податкова вимога по ЄСВ не була отримана

Як було зазначено, часто виникають ситуації, коли вимога не була отримана платником. Не будемо з’ясовувати зараз, чому саме так відбувається, але вимушені констатувати — таких випадків дуже багато. Як наслідок, про наявність боргів особа дізнається фактично від банку, коли арештовують його рахунок.

В такому випадку також важливо зафіксувати дати отримання відповідної інформації. Це може бути дата отримання постанови від державного виконавця поштою. Або ж дата ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження, якщо особа іде самостійно дізнатися причини арешту рахунку до виконавця. В обох випадках потрібно зберегти документи, які підтверджують дату отримання листів або інформації. І саме ці дати враховувати при розрахунку строку для звернення до суду.

Як показує практика, в таких випадках суди здебільшого на боці платника.

Отже, якщо ви дізналися про наявність боргу по ЄСВ і не згодні з ним, не гайте часу — оперативно звертайтеся до податкового адвоката. Спільно з ним визначте послідовність дій та оскаржуйте податкову вимогу.

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу

ПДВ в умовах воєнного стану

Зараз розглянемо основні зміни та деталі нарахування та ведення обліку податку на додану вартість в умовах війни, реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань та нарахування податкового к