Як можна виписати особу з житла

Питання як примусово виписати через суд та виселити особу з житла ми неодноразово піднімали у своїх матеріалах. Проблема наболіла і часто виникає в наших громадян, про що свідчать періодичні звернення.

В даному матеріалі хочемо звернути увагу на проблемність питання виселення та виписки з житла. Відповімо – чи можна виписати співвласника. Також ще раз звернемо увагу на загальну проблематику питання виписки.

Чи легко виписати через суд?

Аналізуючи переважну більшість звернень по даному питанню, робимо висновок, що люди сприймають це питання досить легковажно, вважаючи виписку через суд елементарною справою. Насправді на сьогоднішній день з урахуванням останньої практики Верховного Суду це не так.

Справа в тому, що у 2016 році Верховним Судом України було сформовано практику, відповідно до якої власник житла на підставі статті 391 Цивільного кодексу України міг у будь-який час вимагати виселення та виписки зареєстрованих в житлі осіб, якщо вони не є членами його сім’ї.

Користуючись цим суди безперешкодно приймали рішення на користь власників, позбавляючи прописаних (зареєстрованих) осіб права користування житлом та даючи змогу їх виписати (зняти з реєстрації) без додаткових умов. На нашу думку, це була правильна і обґрунтована позиція, зважаючи на архаїзм правового інституту «прописки» загалом. І до цього часу багато хто намагається цією практикою скористатися.

Однак на сьогодні позиція Верховного Суду кардинально змінилася не на користь власників. Тепер ВС стає на бік прописаних (зареєстрованих) осіб, посилаючись на захист права на житло. Про подібну проблему ми вже писали в попередньому матеріалі, з яким можна ознайомитися тут.

Відповідно, обґрунтування вимоги позбавлення права користування житлом та виписки особи лише правом власника, передбаченим статтею 391 ЦК України, не найкраща стратегія. Не заперечуємо, що суд першої інстанції може задовольнити таку вимогу. Однак у випадку подальшого оскарження такого рішення є велика ймовірність протилежного результату як в апеляції, так і у Верховному Суді. Все це підкріплено останньою правовою позицією ВС, яка поки залишається незмінною.

Відповідно до питання виписки особи потрібно підходити значно серйозніше, ніж це дозволяла робити попередня судова практика. Позицію в суді потрібно ретельно випрацьовувати, збирати докази, ґрунтовно готуватися до справи. Якщо ви справді хочете розраховувати на позитивний результат, радимо звернутися до адвоката з житлових питань по допомогу. І не лише для підготовки позову, а для повноцінної підготовки та супроводження справи.

Виписка осіб, які не проживають

Це один із найвірніших способів виписати особу (зняти з реєстрації). Відповідно до Житлового кодексу України, якщо особа більше шести місяців не проживає за місцем реєстрації без поважних причин, то таку особу може бути позбавлено права користування житлом та виписано (знято з реєстрації). Це можна зробити в судовому порядку.

На підтвердження непроживання потрібно попередньо скласти відповідний акт, який підписують сусіди та представник обслуговуючої організації (ЖЕК, ОСББ тощо). Таких актів може бути декілька на різні дати.

При цьому потрібно звернути увагу на те, що при наявності поважних причин відсутності у житлі, суд також може відмовити у задоволенні позову.

Окрім того, ця норма не застосовується до співвласника нерухомості.

Чи можна виписати співвласника житла

Дуже багато людей змішують поняття власника (співвласника) з прописаною (зареєстрованою) особою. Варто запам’ятати, що це принципово різні поняття та правові статуси.

Коли ми говоримо про виписку та позбавлення права користування житлом, то це стосується виключно осіб, які прописані в житлі, але не є його власниками (співвласниками).

Прописка (реєстрація) не дає права власності. Так само як і відсутність прописки (реєстрації) не позбавляє прав власника.

Особу, яка є співвласником будинку чи квартири неможливо визнати такою, що втратила право користування жилим приміщенням, та виписати. І факт проживання не має жодного значення. Це, зокрема, підтверджено позицією Верховного Суду.

Більше того, власник може бути зареєстрований за іншою адресою, і це жодним чином не впливає на його право власності.

Всі ці та багато інших нюансів потрібно враховувати при вирішенні питань виписки (зняття з реєстрації). Також потрібно не забувати про судову практику, яка має властивість змінюватися. Якщо у вас виникла подібна проблема і ви справді хочете її вирішити, зверніться до адвоката, який проконсультує, проаналізує справу та зможе її супроводити в суді. На сьогодні, це не так просто, як може здатися на перший погляд.

Зміни податкового законодавства 2022: повернення перевірок і штрафів

Які зміни в оподаткуванні відбудуться з травня 2022 року, хто зможе користуватися пільгами щодо дотримання податкових строків, в які строки мають бути виконані податкові зобов’язання іншими підприємця

Реєстрація благодійного фонду 2022

Розповімо які благодійні організації можна створити в Україні, порядок їх створення та реєстрації, а також особливості реєстрації в умовах воєнного часу та обмеженого функціонування державних реєстрів

Трудові відносини в умовах війни

В даному матеріалі більш детально пояснимо як можна врегулювати відносини в трудовій сфері під час воєнного стану, що робити при фактичній неможливості виконувати роботу через бойові дії, які зміни бу