Звільнення директора ТОВ за власним бажанням

Здебільшого звільнення за власним бажанням не становить проблеми для працівника, адже таке право гарантоване Кодексом законів про працю за умови попередження роботодавця не пізніше, ніж за два тижні або ж за менший строк у випадках, передбачених законом. Таке ж право має і керівник підприємства, однак тут виникає додаткова проблема — призначення та звільнення керівника ТОВ відбувається за рішенням загальних зборів учасників з наступним внесенням змін до ЄДР.

Навіть в мирний час траплялися ситуації, коли з учасниками товариства втрачався зв’язок. А у зв’язку з воєнним станом таких ситуацій стає все більше. При цьому директор залишається таким відповідно до відомостей в реєстрі, а відповідно — несе відповідальність за здачу звітності, сплату податків тощо. Отримати рішення учасників та провести зміни в ЄДР буває надзвичайно складно.

В даному матеріалі розглянемо ситуацію як звільнитися директору ТОВ за власним бажанням, якщо з учасниками немає зв’язку або ж вони не роблять нічого для оформлення звільнення. Наскільки це можливо, які дії потрібно виконати та чи варто звертатися до адвоката.

Негативні наслідки відсутності звільнення для керівника

Потрібно розуміти, що в ТОВ учасники не несуть відповідальності за діяльність товариства. Вся відповідальність покладається на керівника. Це може бути адміністративна або ж кримінальна відповідальність.

Важливим нюансом є подача та щорічне оновлення відомостей про кінцевих бенефіціарних власників. Ми неодноразово про це писали. Нагадаємо, що відповідальність за порушення законодавчих вимог щодо подачі відомостей про КБВ передбачена саме для керівника товариства. Штраф може становити до 51 000 грн.

Окрім того, перебування на посаді стане проблемою при влаштуванні на державну службу або інші посади, які мають вимоги по суміщенню.

Як звільнитися без учасників ТОВ

Відразу зазначимо, що належним чином оформити звільнення за вказаних умов можливо лише через суд, а тому радимо відразу задуматися над зверненням до компетентного адвоката по трудовому праву.

Відповідно до КЗпП кожен працівник має право звільнитися за власним бажанням, попередивши роботодавця не пізніше, ніж за два тижні до дати звільнення. В побутовому висловлюванні ще вживається таке поняття, як «відпрацювати» два тижні. Для керівників підприємств виключень з цього правила немає. Отож, якщо навіть із учасниками немає належного зв’язку в ЄДР в обов’язковому порядку має бути внесена інформація про їх місцезнаходження. Саме на цю адресу директору варто направити відповідну заяву про звільнення. Якщо учасників декілька, її потрібно відправити кожному із учасників. Відправляти заяву бажано листом з описом вкладення.

Однак відправки заяви в даному випадку недостатньо, адже звільнення директора відноситься до компетенції загальних зборів учасників. Про це також наголосив Верховний Суд у своїй Постанові від 19.01.2022 р. по справі № 911/719/21.

У відповідності до Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» загальні збори учасників можуть скликатися з ініціативи виконавчого органу товариства. Директор же і є цим виконавчим органом. Більше того, саме на нього покладаються обов’язки по скликанню таких зборів.

Відповідно разом з відправкою заяви про звільнення необхідно ініціювати та скликати позачергові загальні збори учасників, на розгляд яких і винести питання про звільнення керівника.

Процедуру скликання зборів необхідно виконати в суворій відповідності до вимог закону.

Якщо ж збори не відбудуться (що прогнозовано) директор має право звернутися до суду з вимогою визнати трудові відносини з товариством припиненими. Це відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в Постанові від 24 грудня 2019 року по справі № 758/1861/18.

Однією з вимог позовної заяви може бути також вимога до державного реєстратора виключити відомості про керівника з ЄДР. Питання щодо ЄДР насправді спірне і суди іноді доходять думки, що цього не можна робити, однак і самого рішення про припинення трудових відносин буде достатньо, щоб убезпечити себе від можливих негативних наслідків перебування на посаді директора.

Наголошуємо, що вся процедура займає певний час та потребує дотримання багатьох нюансів, а тому радимо із самого початку заручитися підтримкою фахового адвоката.

Захист від мобінгу

Розглянемо, що ж означає мобінг та які його ознаки. Яка відповідальність може чекати на порушника? Які гарантії надає закон працівнику, що постраждав від мобінгу? Та як краще захиститися і до кого зве

Розлучення з-за кордону

Досить почастішали запити до сімейного адвоката щодо можливості розлучитися громадянам України, якщо один з них або ж обидва проживають закордоном. Чи можна це зробити без приїзду в Україну? Скільки ч

КВЕДи для єдинщиків

В даному матеріалі розглянемо, які види діяльності заборонені для платників єдиного податку. Як податкова все більше обмежує перелік КВЕДів, які можуть обрати ФОПи на спрощеній системі? Як зареєструва